Tak wygląda wschód Słońca oglądany z kosmosu. Astronautom można tylko pozazdrościć! [WIDEO]

Aleksandra Jaworska
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykłe nagranie: możemy na nim podziwiać, jak wyglądają wschody i zachody Słońca z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na co dzień te widoki mogą podziwiać jedynie astronauci.
Dzięki uprzejmości ESA mamy możliwość przez całą godzinę oglądać Ziemię widzianą z kosmosu (fot. 123rf.com/forplayday)

Nagranie z kamery na stacji kosmicznej

Członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co 90 minut okrążają świat, a rozpędzony do prędkości 7,66 km/s statek przemierza w tym czasie orbitę okołoziemską. To zresztą jeden z powodów, dla których stacja ISS to dla wielu wymarzone miejsce podróży.

W końcu kto nie chciałby zobaczyć 16 wschodów i zachodów Słońca w ciągu doby? Europejska Agencja Kosmiczna pokazała właśnie nagranie, które pozwala zaspokoić wyobraźnię i pokazać ciekawskim, jakie widoki mają astronauci przebywający na orbicie.
Nagranie trwa godzinę i możemy na nim zobaczyć aż dwa wschody Słońca. Jeden z nich rozpoczyna się w okolicach 20. minuty filmu, a drugi - 36. Taki kosmiczny widok, widziany z perspektywy astronautów, może zrobić ogromne wrażenie.

Widzieliście kiedyś ogień w kosmosie?

Niezwykłymi kadrami z kosmosu dzieli się również NASA. Na początku sierpnia 2021 roku podzieliła się obrazem ognistych płomieni w warunkach mikrograwitacji. Te w komosie nie przypominają ani trochę ziemskich.


Płomienie w kosmosie wyglądają zupełnie inaczej niż te, które możemy obserwować na co dzień. Ogień w kosmosie przypomina raczej maleńkie kuleczki. Nie migoczą wcale jak ogień na powierzchni naszej planety, bo nie wpływa na nie grawitacja.

W warunkach panujących np. na ISS żadna siła nie ciągnie w dół gęstego powietrza, tak jak ma to miejsce na Ziemi. Ogień w kosmosie w pewnym sensie się więc kurczy. Agencja NASA zdecydowała się wyjaśnić te zawiłości poprzez zdjęcie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl