Stolica Dolnego Śląska "wygrała" w globalnym rankingu. Wrocław ma najgorsze powietrze na świecie
11 października 2021 roku zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu osiągnęło szczytowy poziom. Przez prawdziwie zatrważające pomiary stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce w globalnym smogowym rankingu dużych miast według IQAir.
Miasto stu mostów na szczycie rankingu
Jesień przywróciła problem smogu, a wraz z nim większe zanieczyszczenie powietrza. Zgodnie z Wrocławskim Indeksem Powietrza, stan jakości powietrza był rankiem 11 października 2021 roku krytyczny. Jak podaje serwis Money indeks US AQI dla Wrocławia wskazywał 179.Na drugim miejscu uplasowała się stolica Bangladeszu Dhaka (165), a stolica Peru Lima zajęła trzecie miejsce (158) wyprzedzając zaledwie o jeden punkt Kraków (157). Pierwszą światową dziesiątkę zamknął Poznań (123). Nie tylko Wrocław pobił swój rekord, zrobiła to również Polska mając w pierwszej dziesiątce rankingu aż 3 reprezentantów.
Co gorsze, przekroczony został przede wszystkim poziom PM2.5, czyli najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka aerozoli atmosferycznych. To skutek ogrzewania gospodarstw domowych złej jakości paliwem, jak również używanie do tego starych pieców.
Polskie drony pomagają w walce o czyste powietrze
W 2010 roku na terenie całej Unii Europejskiej z powodu złego stanu powietrza przedwcześnie zmarło ok. 400 tys. obywateli, w 2018 roku liczba ta była już wyższa o ponad 100 tysięcy. Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 tys. osób w ciągu roku.Co istotne, Polska ma najwyższe stężenia rakotwórczego benzoapirenu spośród wszystkich państw UE. Pył zawieszony jest emitowany głównie z przydomowych instalacji centralnego ogrzewania i jest przyczyną powstawania smogu.
Pomysłów na walkę ze smogiem nie brakuje – a jednym z nich jest zastosowanie do tego dronów. Na tej koncepcji opiera się system AirDron polskiej firmy SoftBlue S.A. z Bydgoszczy. SoftBlue opracowało m.in. autorski system głowicy pomiarowej do badania zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym oraz pobierania próbek do analizy laboratoryjnej.
Wykorzystywany jest do kontroli poziomu zanieczyszczenia powietrza w miastach; działał już m.in. w Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy czy w Mińsku Mazowieckim.