Nie klikaj w taki link! Cyberprzestępcy podszywają się pod PGE i grożą "odłączeniem prądu"

Natalia Gorzelnik
Dostałeś dziwną wiadomość o zaległym rachunku? Możliwe, że to cyberprzestępcy, którzy podszywają się pod PGE i grożą odłączeniem prądu. Uwaga na nowe, internetowe oszustwo!
Cyberprzestępcy podszywają się pod PGE (fot. Arkadiusz Ziolek/ East News)

Dziwna wiadomość od PGE

Cyberprzestępcy zastawili nową pułapkę na użytkowników telefonów komórkowych. Wykorzystując markę i identyfikację graficzną PGE, grożą odłączeniem prądu w przypadku nieuregulowania należności - podaje Interia.

Na spamową kampanię można natknąć się na smartfonach. Kliknięcie w link może doprowadzić do utraty danych osobowych oraz pieniędzy. Specjaliści radzą, by podejrzane wiadomości po prostu ignorować. Nie otwierać maili z obietnicami nagród i nie klikać w linki w podejrzanych mailach i SMSach.

– Warto też czytać dokładnie treści, bo tak jak w tej sytuacji literówki w tekście oraz brak polskich znaków diakrytycznych powinny wzbudzić niepokój. Przed fałszywymi linkami nie ochroni niestety nic poza skutecznym antywirusem, który potrafi blokować złośliwe linki, chroniąc w ten sposób przed potencjalną infekcją złośliwym kodem – mówi Hubert Walnik z Dagma Bezpieczeństwo IT.

Android - ulubiony system cyberprzestępców

Jak wynika z najnowszego raportu przedstawiającego wyniki badań z zakresu cyberbezpieczeństwa ESET T2 2021 (obejmującego okres od maja do sierpnia br.), liczba wykrytych złośliwych programów na urządzenia wyposażone w system Android wzrosła niemal o jedną trzecią.


Jednym z niebezpieczeństw w ostatnich miesiącach było oprogramowanie bankowe o nazwie Vultur, które atakuje bankowość internetową oraz portfele kryptowalut. Trojan bankowy do przechwytywania danych logowania wykorzystuje nagrywanie ekranu i rejestrowanie klawiszy zamiast nakładek HTML - dotychczas najbardziej popularnego rozwiązania.

FluBot to kolejny wariant szkodliwego oprogramowania bankowego dla systemów Android. Ofiary otrzymywały wiadomość SMS podszywającą się pod popularną firmę kurierską i logistyczną z linkiem do instalacji aplikacji. Następnie FluBot uwalniał mnóstwo funkcji, w tym spamowanie SMS-ami oraz kradzież numerów kart kredytowych i danych uwierzytelniających do bankowości internetowej.
Czytaj także: Ria Thomas: Będziemy się mierzyć z taką manipulacją danych, że zaczniemy wątpić, co jest prawdziwe
Pomocna w dbałości o cyberbezpieczeństwo może być aktualizacja do systemu Android 12. Jedną z najistotniejszych funkcji ma być dodanie wskaźników, które pokażą użytkownikom w czasie rzeczywistym, które aplikacje uzyskują dostęp do kamery i mikrofonu. Zalecane jest także przejście w tryb uwierzytelniania wieloskładnikowego wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe - czytamy w blog.dagma.com.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl