Elon Musk dostał do ręki niemal 7 mld USD. Reszta zarządu Tesli też skorzystała z okazji

Redakcja INNPoland
Szybko poszło. W ciągu zaledwie tygodnia od słynnej twitterowej sondy Elon Musk spieniężył akcje Tesli warte 6,9 mld dolarów. Nie jest on zresztą jedyną osobą sprzedającą ostatnio swoje udziały w firmie: to samo zrobili byli i obecni członkowie zarządu Tesli, w tym Kimbal Musk, brat Elona.
W ciągu tygodnia Elon Musk spieniężył akcje Tesli warte prawie 7 mld dol. Fot. REUTERS POOL/Associated Press/East News

Musk sprzedaje akcje Tesli

W piątek miliarder sprzedał za 1,2 mld dolarów 1,2 mln akcji Tesli – co oznacza, że w mijającym tygodniu Musk spieniężył akcje o łącznej wartości aż 6,9 mld dolarów. Jak pisaliśmy już w INNPoland, część z tej kwoty na pewno będzie musiała być przeznaczona na zapłatę podatków.

Co ciekawe, jeśli Elon Musk chce dotrzymać słowa i spełnić deklarację o sprzedaży 10 proc. swoich udziałów w firmie motoryzacyjnej, czekają go dalsze transakcje. Do tej pory sprzedał bowiem tylko ok. 37 proc. z 17 milionów akcji, które w momencie obietnicy miliardera stanowiły 10 proc. jego udziałów w Tesli – wylicza Reuters.


Musk nie jest zresztą jedyną osobą, która w ostatnim czasie sprzedawała akcje firmy. Kiedy pod koniec października kapitalizacja Tesli przekroczyła bilion dolarów, część udziałów spieniężył brat Elona, Kimbal Musk. Swoje akcje sprzedawali też: przewodnicząca zarządu Tesli Robyn Denhol, członek zarządu Ira Ehrenpreis i były członek zarządu Antonio Gracias.Podatek dla miliarderów"Wiele mówi się ostatnio o niezrealizowanych zyskach jako metodzie unikania podatków. Proponuję, że sprzedam 10 proc. moich akcji Tesli. Czy popieracie tę decyzję?" – zapytał 6 listopada na Twitterze Elon Musk.

Jak dodał, nie przyjmuje pensji ani dodatków pieniężnych – więc jedynym sposobem, by osobiście zapłacił podatki, jest sprzedaż posiadanych akcji. Akcja biznesmena była odpowiedzią na rozważany w USA podatek dla miliarderów. Politycy wskazują, że najbogatsi powinni płacić podatek od niezrealizowanych zysków. Obecnie gdy posiadane akcje danej firmy wzrosną, jest to nieopodatkowane aż do ich spieniężenia. Nowa propozycja wnosi, ze przy wzroście wyceny udziałów powinno się od razu płacić daninę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl