Są bardziej rozchwytywani niż programiści. Jeśli się na tym znasz, trafiłeś na żyłę złota
Jeśli masz doświadczenie logistyczne – to gratulujemy! Skala niedoboru pracowników w tej branży jest większa nawet niż w sektorze IT. Poziom rywalizacji pomiędzy pracodawcami o wykwalifikowanych specjalistów od logistyki jest w tym momencie na absolutnie rekordowym poziomie – oceniają eksperci z ManpowerGroup.
Praca w logistyce
Różnego rodzaju pracownicy sektora logistycznego otwierają listę stanowisk, które jest najtrudniej obsadzić – tak samo w Polsce, jak i na świecie.Według raportu "Niedobór talentów" opracowanego przez ManpowerGroup, w Polsce szczególny problem jest z obsadzeniem takich stanowisk, jak: magazynier, operator wózka widłowego, bocznego oraz wysokiego składu. Na rynku brakuje także inżynierów, kierowników zarządzających zespołami, a także spedytorów, specjalistów ds. zarządzania stockiem, jakością, eksportem czy gospodarką magazynową.
– Logistyka to jedna z branż, która niezależnie od pandemii, a czasem nawet za jej sprawą, odnotowuje najbardziej dynamiczne wzrosty i nabiera coraz większego znaczenia. Dodatkowo spektrum obowiązków tak zwanych logistyków jest bardzo szerokie, począwszy od planowania zapasów, poprzez koordynację pracy magazynu, operowanie wózkiem widłowym, aż do planowania i realizacji transportu. Tak szeroki wachlarz zadań już wprost przekłada się na istotną liczbę osób w każdym przedsiębiorstwie, dedykowanych do logistycznej obsługi przepływów – tłumaczy Marta Cudziło, kierownik Centrum Logistyki w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania.
Wbrew pozorom, jak ocenia ekspertka, wielu obszarów logistyki nie da się zautomatyzować i przez to zmniejszyć zapotrzebowania dla pracowników.
– Ogromne znaczenie logistyki dla właściwego funkcjonowania handlu, w parze z wielością działań, jakie obejmuje logistyka, w zasadzie są gwarantem co najmniej niemalejącego zapotrzebowania na pracowników w tej dziedzinie. Trendy rozwoju logistyki, takie jak cyfryzacja czy automatyzacja nie zastopują tego zapotrzebowania, ale wpłyną na pewną modyfikację kompetencji wymaganych od logistyka: konieczne będzie doświadczenie, specjalizacja i umiejętność korzystania z technologii. Te cechy są w cenie, i to coraz wyższej – dodaje Marta Cudziło.
Co przeszkadza w rekrutacji logistyków?
Według badania ManpowerGroup, za największe przeszkody w rekrutacji pracowników z branży logistycznej uchodzą: zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych pracowników (wskazuje to 61 proc. pracodawców) oraz deficyt kandydatów na rynku (58 proc). Problemem bywa też niewystarczające doświadczenia (44 proc.), brak wymaganych kompetencji twardych (33 proc) oraz niechęć do zmiany pracy w trakcie pandemii (22 proc.).Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl