"To przerzucanie odpowiedzialności przez rząd". Ostra reakcja na nowe obostrzenia
Obostrzenia ogłoszone przez rząd 7 grudnia nie dotyczą osób zaszczepionych. To oznacza, że odpowiedzialność za sprawdzanie certyfikatów covidowych spadnie na przedsiębiorców. To się im jednak wcale nie podoba.
Nowe obostrzenia
Przypomnijmy, nowe obostrzenia będą obowiązywały od 15 grudnia. Zakładają:- 30 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki).
- Zamknięte dyskoteki, kluby i lokale z miejscem do tańczenia. Minister Niedzielski zapowiedział jednak, że zakaz działalności nie będzie obowiązywał w Sylwestra.
- Dodatkowo pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik ma aktualny test na Covid-19. Tzw. testy pracownicze będzie można zrobić za darmo w publicznych placówkach opieki zdrowotnej. Zgłoszenie się na test nie będzie skutkowało obowiązkową kwarantanną, jak to jest obecnie.
Obostrzenia nie dotyczą osób zaszczepionych. Klienci będą mogli dobrowolnie okazać obsłudze swój tzw. paszport covidowy. Taka weryfikacja będzie dla przedsiębiorców koniecznością - samo poinformowanie, że “jestem zaszczepiony” nie przejdzie.
Komentarz przedsiębiorców
– Rząd nakazujący usługodawcom weryfikację szczepień przy zmniejszonych limitach dla niezaszczepionych przerzuca na przedsiębiorców odpowiedzialność za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa – komentuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, rząd wprowadził rozwiązanie nie zapewniając podstawy prawnej do takich działań.Rzecznik zwrócił też uwagę na to, że nie zaproponowano żadnych odszkodowań dla branż całkowicie zamkniętych, takich jak dyskoteki i kluby.
– Przypominam, że rząd w dalszym ciągu nie wypłacił zaległych rekompensat kilku branżom za ostatnie dwa miesiące poprzednio wprowadzonych obostrzeń co w świetle obciążenia ich teraz dodatkowymi kosztami weryfikacji paszportów covidowych i prawdopodobnym spadkiem obrotów grozi bankructwem wielu firmom – podkreśla Adam Abramowicz.Państwo ma obowiązek zrekompensować zamkniętej firmie utratę przychodów. Nie można komuś po prostu zamknąć biznesu i pozostawić samemu sobie z problemem regulowania kosztów stałych.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl