Wiemy, co PiS usiłował przykryć ustawą o TVN. Nierealny budżet i miliardy dla górników
W piątek Sejm zajął się nie tylko lex-TVN. To ustawa kontrowersyjna, szkodliwa dla wolności słowa Polsce. Było wiadomo, że wzbudzi spore kontrowersje. PiS musiał też wiedzieć, że gdyby nie lex-TVN, to zupełnie inne ustawy wzbudziłyby zainteresowanie mediów i obywateli.
Wagony pieniędzy dla górnictwa
Branża – a ściślej mówiąc trzy podmioty: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj – będzie miała zawieszone a następnie umorzone składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz ubezpieczenie zdrowotne. Do umorzenia ma być też 1 mld zł z Polskiego Funduszu Rozwoju. Formalnie ma to wyglądać tak, że państwo zapłaci składki za górnicze spółki. Będzie mogło je też dokapitalizować, by uniknąć ich niewypłacalności – kupując ich bezwartościowe akcje.To nie wszystko. Ustawa zakłada wprowadzenie mechanizmu dotacji dla spółek. W skrócie: nie muszą się przejmować kosztami, bo malejące zyski zasypie im rząd. Mogą więc utrzymywać zatrudnienie, nie płacić ZUS-u, a rząd i tak da im pieniądze.
Problem z ustawą polega na tym, że w założeniu ma ona wspierać transformację górniczych spółek. Warunkiem wdrożenia takiego systemu jest zgoda Komisji Europejskiej. A ta prawdopodobnie będzie miała sporo pytań dotyczących tego, jak pompowanie pieniędzy w górnicze spółki ma wspomóc likwidację górnictwa. KE obiecała szybko zająć się sprawą.
Z tego budżetu śmieją się ekonomiści
Dzięki lex-TVN niewiele osób zwróciło uwagę na przegłosowanie ustawy budżetowej. A ta budzi olbrzymie kontrowersje, głównie przez wypychanie kolejnych wydatków poza budżet państwa i pompowanie polskiego długu. Warto też wspomnieć o jej nierealnych założeniach – jak choćby inflacja na poziomie 3,3 proc.
Zdaniem ekonomistów, polski rząd naraża się na śmieszność zakładając w ustawie budżetowej inflację na poziomie 3,3 proc. Minister finansów dobrze wie, że to kompletna bzdura. Ale zakładając nierealnie niską inflację, będzie mógł się pochwalić niesamowitą skutecznością – dochody budżetu zostaną przekroczone o wiele miliardów.
VAT to zresztą nie wszystko. Wyższa inflacja oznacza presję płacową wywieraną na pracodawców. Muszą więcej płacić pracownikom. W efekcie płacimy wyższy podatek PIT, a pracodawcy (i pracownikowi) rosną składki. Pieniądze płyną do budżetu szerokim strumieniem.
Portal BusinessInsider.pl dodaje, że dzięki temu trikowi rząd uniknie też konieczności dwukrotnego podwyższania płacy minimalnej. Wedle ustawy musiałby to zrobić już 1 stycznia, jeśli zaplanowałby na 2022 rok inflację powyżej 5 proc. Dzięki trikowi będzie musiał ją podnieść dopiero 1 lipca – o ile oczywiście inflacja przekroczy wspomniane 5 proc.
Czy Lex TVN ma szanse na realizację?
Przyszłe losy ustawy bezpośrednio uderzającej w TVN nie są znane. Na co czekamy? Wbrew pozorom nie na ruch prezydenta Dudy - może ustawę podpisać, zawetować albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Czekamy na ruch USA - bo właściciel TVN, koncern Discovery jest firmą amerykańską.Co zrobią Amerykanie?
O potencjalnych skutkach przyjęcia ustawy Lex TVN, wykluczającą amerykański koncern Discovery (właściciela m.in. TVN) z polskiego rynku medialnego, mówiono już kilka miesięcy temu. Obawy odżyły po ekspresowym odmrożeniu i przyjęciu ustawy przez Sejm.Polska próbuje kupić od USA sporą partię nowoczesnego uzbrojenia. Chodzi m.in. o samoloty F-35, czołgi Abrams czy systemy Patriot. USA wstrzymywały już dostawy broni dla krajów, które podpadły im politycznie lub biznesowo – na przykład Arabii Saudyjskiej czy Turcji. Bez ogródek i sentymentów zablokowały dostarczenie Rosji francuskich okrętów Mistral.
Nie jest też tajemnicą, że Amerykanie mogą wycofać z Polski kilka tysięcy swoich żołnierzy. Takie plotki pojawiały się już wcześniej. Ich sprowadzenie PiS uznawał za swój wielki sukces.
O wiele większym problemem może natomiast być dla Polski zawieszenie amerykańskich inwestycji w Polsce. USA to drugi co do wielkości inwestor w naszym kraju. Firmy zza oceanu wpompowały w nasz rynek 26 miliardów dolarów.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl