Glapiński: Inflacja sięgnie 8,3 proc. Prezes NBP odpowiada na pytania

Krzysztof Sobiepan
W przyszłym roku inflacja sięgnie 8,3 procenta i dynamika wzrostu cen energii może wynieść rekordowe 27 proc. – wskazuje prezes NBP Adam Glapiński. Szef Narodowego Banku Polskiego podzielił się z dziennikarzami wstępnymi prognozami na przyszły 2022 r.
Prezes Glapiński nie ukrywa, że w 2022 r. inflacja będzie wysoka Fot. Piotr Molecki/East News

Prezes Glapiński o inflacji 2022 r. – sięgnie 8,3 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński odpowiedział na pytania dziennikarzy Business Insidera, zdradzając najnowsze przewidywania makroekonomiczne banku na najbliższe dwa lata. Średnioroczna inflacja w 2022 r. ma wynieść 7,6 proc., podczas gdy w 2021 r. będzie to 5,1 proc.

Prognoza średniej inflacji na poziomie 7,6 proc. znacząco odbiega od 5,8 proc., które nas przyszły rok NBP zakładało jeszcze w listopadzie.

Jak wskazuje Glapiński, inflacja w 2022 r. ma wzrastać do wysokiego poziomu i przełamać się w połowie roku. Potem zaczną się zaś spadki.


"Maksymalny poziom inflacji CPI będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r. (8,3 proc.), a następnie będzie ona się stopniowo obniżać — do 6,2 proc. w grudniu 2022 r." — pisze prezes NBP.

W zaprezentowanej prognozie zawarto już szacunkowy wpływ tarczy antyinflacyjnej w zakresie cen energii (niższy VAT od stycznia do marca lub maja) oraz cen żywności (0 VAT od lutego do lipca). Nie uwzględniono jednak dalszych zmian stóp procentowych NBP.

"Za blisko połowę inflacji w 2022 r. odpowiadać będą ceny energii. Roczna dynamika cen energii może wzrosnąć nawet do rekordowych 27 proc. w czerwcu 2022 r." – podkreśla Adam Glapiński.

Drożejąca energia będzie zaś motorem napędowym dla inflacji w innych sektorach.

"Wzrost cen energii będzie podwyższał inflację CPI zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, podnosząc koszty działalności przedsiębiorstw i ustalane przez nie ceny pozostałych dóbr i usług oraz stymulując dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych i płac. W efekcie wysoka inflacja już obejmuje większość grup towarów i usług – przekonuje szef NBP.

Pierwsze posiedzenie RPP w 2022 roku

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku zostało przesunięte na wtorek 4 stycznia ze środy 12 stycznia.

Jak zawraca uwagę serwis macroNEXT, będzie ono mieć miejsce jeszcze przed publikacją danych o inflacji CPI za miesiąc grudzień, które planowo mają zostać podane 8 stycznia. Ma to być pierwszy taki przypadek od czasu gdy Główny Urząd Statystyczny publikuje dane o inflacji w Polsce. Co wydarzy się na posiedzeniu? Jak podaje serwis, rynek oczekuje, że w styczniu Rada podniesie stopy procentowe w Polsce o 50 punktów bazowych. O tym, że konieczne może być kolejne podniesienie stóp, mówił również sam prezes NBP Adam Glapiński.

– Zgadzamy się także z oceną, że - o ile nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, biorąc pod uwagę zwłaszcza zmieniające się warunki gospodarcze i przebieg pandemii - dalsze podwyżki stóp mogą być potrzebne, aby zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji – zaznaczał w komentarzu do raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego o sytuacji gospodarczej Polski w "Obserwatorze Finansowym".

Przypomnijmy, od października RPP podnosiła stopy procentowe już 3 razy, co dało łączną podwyżkę referencyjnej stopy procentowej o 1,65 pp. W ten sposób urosła z historycznie niskiego poziomu 0,1 proc. do poziomu 1,75 proc.