Policzyliśmy, ile oszczędzimy na zerowym VAT. Starczy na kajzerkę z supermarketu
Dzięki, premierze, aż sobie życie na nowo ułożę – drwią internauci z wyliczeń rządu i PiS, dotyczących skali obniżek cen po obniżeniu podatku VAT na żywność. Dlaczego? Bo 334 złotych oszczędności dla 4-osobowej rodziny w pół roku to... 1,85 dziennie. Czyli 46 groszy na osobę.
Oczywiście lepiej zaoszczędzić 334 złote w pół roku, niż nich nie zaoszczędzić. Ale w przypadku 4-osobowej rodziny to suma nie robiąca wielkiego wrażenia. Z jednej strony są to porządne zakupy na kilka dni, ale rozbicie tej sumy na dni i osoby już nie powala.
334 złote w pół roku to 55,66 zł miesięcznie. Czyli 1,85 zł dziennie dla całej rodziny, 46 groszy na osobę dziennie. "Dzięki, inaczej sobie życie ułożę" - drwią internauci komentujący rządowe wyliczenia.
Faktyczna skala obniżek może być trudno zauważalna podczas codziennych zakupów. Nie wiadomo jednak, czy społeczeństwo zauważy ewentualne obniżki. Eksperci cytowani przez "Rzeczpospolitą" już dawno wskazywali, że zerowy VAT na żywność to groszowe obniżki dla konsumentów. Oznacza to, że cena chleba spadnie o ok. 15 groszy, kilograma kurczaka – o ok. 40 gr, a dziesięciu jaj – o ok. 34 gr.
Morawiecki zirytował handlowców
- Apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów. To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił kilka dni temu premier Morawiecki. Zwrócił się też społeczeństwa, by pilnowało sklepikarzy i handlowców - i sprawdzało, czy faktycznie obniżyli ceny żywności. Pogroził też, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.Zmniejszony do zera VAT na żywność i obniżony do 8 proc. podatek od paliw wymagają odpowiedniej oprawy propagandowej. Od lutego do lipca każdy sprzedawca żywności będzie musiał mieć przy kasie tabliczkę z hasłem o obniżce VAT. To nie wszystko – odpowiednią informację musi dołączyć do paragonu.
"Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc." - czytamy w projekcie ustawy obniżającej VAT na żywność i paliwa.
Podobne informacje będą musiały też być eksponowane na stacjach benzynowych. Treść lekko zmieniona - "Od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc.”.W projekcie ustawy obniżającej VAT zapisano też, że informacja o niższej stawce podatku musi być też prezentowana "przez każdorazowe dołączenie do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności".
- Zastanawiam się czy ja mam wydrukować na własny koszt ulotki i rozdawać je klientom? Teoretycznie coś takiego mógłbym drukować na paragonie z kasy fiskalnej, ale nie za bardzo wiem jak to zrobić. Może Biedronka czy Lidl dadzą radę, ja nie mam pojęcia. Nie wiem też ile papieru pójdzie na tę propagandę – mówi INNPoland.pl jeden ze sprzedawców.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl