Jak długo czeka się na zwrot podatku? Sprawdź, do kiedy pieniądze trafią na twoje konto
Kiedy otrzymam zwrot podatku po złożeniu deklaracji PIT? Odpowiedź na pytanie o to, jak długo czeka się na zwrot podatku zależy od tego, w jaki sposób ją złożyliśmy – przez internet czy osobiście, w urzędzie skarbowym. Poniżej tłumaczymy, do kiedy możemy spodziewać się zwrotu podatku.
Podatek PIT – najważniejsze terminy
Zeznanie podatkowe za 2021 r. można składać do 2 maja 2022 r. – mamy więc w tym roku trochę więcej czasu niż zazwyczaj (tradycyjny termin rozliczania PIT to 30 kwietnia, jednak w 2022 r. przypada on w sobotę). Większość polskich podatników swoją deklarację będzie składać po 15 lutego 2022 r., kiedy to w usłudze e-PIT udostępnione zostaną zeznania podatkowe za poprzedni rok.
Zeznanie podatkowe możemy składać na dwa sposoby:
- przez internet (we wspomnianej usłudze e-PIT);
- osobiście w urzędzie skarbowym.
Po wypełnieniu deklaracji może się okazać, że w ciągu minionego roku suma zaliczek na podatek, które zapłaciliśmy, jest wyższa niż kwota podatku, którą musimy zapłacić. Wówczas możemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Fiskus przesyła pieniądze na wskazany w deklaracji podatkowej numer rachunku bankowego podatnika lub w gotówce. Urząd skarbowy jest przy tym zobowiązany do dotrzymania odpowiednich terminów.
Jak długo czeka się na zwrot podatku z urzędu skarbowego?
Bieg terminu zwrotu podatku z urzędu skarbowego rozpoczyna się w dniu następującym po złożeniu deklaracji PIT. Długość oczekiwania na nasze pieniądze zależy od tego, jaką metodę złożenia deklaracji wybraliśmy:
- W przypadku złożenia e-deklaracji przez usługę e-PIT maksymalny termin zwrotu nadpłaconego podatku to 45 dni. Oznacza to, że termin zwrotu podatku wysłanego przez internet 15 lutego (czyli dzień po pojawieniu się deklaracji w e-PIT) to 1 kwietnia 2022 r.
- Jeśli nie wyślemy deklaracji PIT-37 lub PIT-38 przez internet ani nie złożymy jej osobiście w urzędzie skarbowym, zostanie ona uznana za złożoną 2 maja 2022 r. w formie, w jakiej udostępniono ją w usłudze e-PIT. Wówczas zwrot podatku powinniśmy otrzymać do 15 czerwca 2022 r.
- W przypadku osobistego złożenia deklaracji podatkowej w formie drukowanej urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku. Termin ten liczony jest od dnia następującego po złożeniu deklaracji. Zwrot podatku po złożeniu papierowej deklaracji otrzymamy więc maksymalnie do 3 sierpnia 2022 r.
Może się jednak okazać, że będziemy zmuszeni do złożenia korekty deklaracji PIT. Jak długo czeka się na zwrot podatku w tej sytuacji? Czas oczekiwania na zwrot podatku po korekcie zeznania podatkowego to 2 miesiące – ale nie może on skrócić pierwotnego terminu zwrotu. Oznacza to, że jeśli korektę deklaracji w formie drukowanej złożyliśmy przed upływem miesiąca od złożenia pierwotnej deklaracji PIT, urząd skarbowy wciąż musi dotrzymać pierwotnego terminu zwrotu podatku.
Warto również pamiętać o tym, że choć deklarację PIT możemy składać już od 1 stycznia, nie oznacza to, że wcześniej otrzymamy ewentualny zwrot podatku. Ostateczny termin zwrotu nadpłaconego podatku liczony jest bowiem od dnia 16 lutego; dodatkowo, dopiero w tym dniu możliwe jest przekazanie pierwszych zwrotów.
Co jeśli urząd skarbowy nie dotrzyma terminu zwrotu podatku?
Nawet jeśli złożymy wszystkie dokumenty na czas i nie będą one wymagały korygowania, może się okazać, że po 45 dniach lub 3 miesiącach wciąż nie będziemy mieć na naszym koncie należnych pieniędzy. W takim przypadku możemy domagać się od urzędu skarbowego odsetek za zwłokę.
Jeśli od momentu złożenia zeznania podatkowego minęło 45 dni/3 miesiące, a my wciąż nie wiemy, kiedy otrzymamy zwrot podatku, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do naszego urzędu skarbowego. Zazwyczaj opóźnienie ma bowiem konkretny powód i może okazać się, że z naszą deklaracją są problemy, które musimy rozwiązać. Należy przy tym pamiętać, że konieczność złożenia korekty deklaracji opóźnia termin zwrotu podatku z urzędu skarbowego o 2 miesiące od momentu złożenia poprawionej deklaracji.
Odsetki dopisuje się do każdego spóźnionego zwrotu, którego kwota przekracza 23,20 zł. Wysokość odsetek dopisywanych do opóźnionego zwrotu podatku PIT to 8 proc. w skali roku, więc błąd urzędu skarbowego jest dla podatnika bardzo korzystny.
Czy urząd skarbowy może odmówić zwrotu podatku?
Po kontakcie z urzędem skarbowym w sprawie opóźnienia zwrotu nadpłaconego podatku może się jednak okazać, że nie przysługuje nam zwrot podatku PIT. Pieniądze trafią do nas dopiero wtedy, gdy uregulowane zostaną inne zaległości. Nadpłata podatku może posłużyć do uregulowania kolejno:
- innych zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę;
- odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w odpowiednim terminie zaliczek na podatek dochodowy;
- kosztów upomnienia;
- bieżących zobowiązań podatkowych;
- zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym.
Dopiero po uregulowaniu wszystkich powyższych należności mamy prawo do otrzymania zwrotu podatku. Warto również pamiętać o tym, że możemy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o zaliczenie nadpłaty (w całości lub częściowo) na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.