Jak długo czeka się na sanatorium z ZUS? To musisz wiedzieć, aby wyjechać na refundowany turnus

Redakcja INNPoland
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że każda osoba ubezpieczona w ZUS – jeśli zajdzie taka potrzeba – może zostać skierowana na refundowaną rehabilitację leczniczą. Pobyt w sanatorium z ZUS przysługuje osobom aktywnym zawodowo, które zagrożone są utratą zdolności do pracy. W tym artykule tłumaczymy, jak długo czeka się na sanatorium z ZUS i jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o wyjazd.
Tłumaczymy m.in. jak długo czeka się na sanatorium z ZUS Fot. Albin Marciniak/East News

Sanatoria ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych refunduje wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym dla osób: refundowane turnusy rehabilitacyjne odbywają się w kilkudziesięciu ośrodkach rehabilitacyjnych zlokalizowanych w całej Polsce, m.in. w Ciechocinku, Krynicy-Zdroju, Gdańsku czy Konstancinie-Jeziornej.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych i zamiast tego zawiera umowy ze spełniającymi kryteria ośrodkami – co sprawia jednak, że oferta refundowanych sanatoriów może się zmieniać.

Podczas pobytu w sanatorium z ZUS każdy pacjent ma indywidualnie ustalany przez lekarza program zabiegów i zajęć rehabilitacyjnych. Mowa tutaj o:

Komu przysługuje sanatorium z ZUS?

Możliwość skorzystania z refundowanego programu rehabilitacji przysługuje każdej osobie, która zagrożona jest utratą zdolności do pracy – mowa tutaj zarówno o chorobach pracę uniemożliwiających, utrudniających, jak i mogących utrudnić pracę zawodową w przyszłości. Choroba musi być jednak odwracalna – ZUS wymaga, aby istniała szansa, że po rehabilitacji pacjent odzyska zdolność do pracy.


Aby wyjechać do sanatorium na ZUS trzeba również spełnić jeden z warunków: Warto tutaj zaznaczyć, że od tych zasad nie ma odstępstwa: sanatorium z ZUS nie jest przeznaczone dla emeryta ani dla osoby trwale niezdolnej do pracy. Osoby zaliczające się do tych grup mogą natomiast ubiegać się o sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyjechać na sanatorium z ZUS?


Na refundowany przez ZUS wyjazd do sanatorium skierować nas może lekarz: zarówno pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Finansowana przez ZUS rehabilitacja lecznicza przysługuje każdej osobie, w której wykryto schorzenie przeszkadzające w wykonywaniu zawodu lub mogące niedługo doprowadzić do takiego problemu. O możliwości wystawienia skierowania do sanatorium na ZUS informuje lekarza sam system podczas wystawiania tzw. e-ZLA, czyli elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Następnym krokiem jest rozpoczęcie procesu ubiegania się o skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego, które wystawia lekarz orzecznik ZUS. Decyzję o tym, czy potrzebna jest rehabilitacja, lekarz orzecznik wystawia na podstawie wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Co warto zaznaczyć, lekarz orzecznik może również samodzielnie wydać takie orzeczenie, jeśli uzna, że u pacjenta np. na rencie zachodzi potrzeba rehabilitacji, po której będzie mógł powrócić do pracy zawodowej.

Większość kandydatów musi jednak samodzielnie starać się o skierowanie. Co powinno znajdować się we wniosku o wyjazd do sanatorium na ZUS? Pamiętajmy, że powinien on zawierać następujące dane:
Wniosek oraz potwierdzającą rozpoznanie dokumentację medyczną należy złożyć w oddziale ZUS odpowiadającym miejscu naszego zamieszkania.

Jak długo czeka się na skierowanie do sanatorium z ZUS?


Czas oczekiwania na decyzję o skierowaniu do sanatorium z ZUS wynosi średnio ok. miesiąca. Warto pamiętać o tym, że podczas rozpatrywania wniosku ZUS ma prawo wezwać nas na dodatkowe spotkanie z lekarzem orzecznikiem.

Informacja o tym, czy nasz wniosek o sanatorium zaakceptowany czy odrzucony, otrzymamy od ZUS na piśmie. Dobra wiadomość jest taka, że – jeśli tylko wniosek o sanatorium zyskał akceptację lekarza orzecznika – wszystkie następne kroki będą już w naszym imieniu załatwione. Wraz z informacją o akceptacji wniosku otrzymamy skierowanie z wyznaczonymi już datą i miejscem turnusu rehabilitacyjnego – cały pobyt będzie już zarezerwowany, zaś na miejscu będziemy musieli okazać otrzymane skierowanie.

Oprócz skierowania, na pobyt w sanatorium powinniśmy zabrać ze sobą:
Po otrzymaniu skierowania do sanatorium z ZUS pacjent ma prawo bez konsekwencji zrezygnować z turnusu, nie ma jednak możliwości zmiany miejsca leczenia – wyjazd rehabilitacyjny dobierany jest bowiem z uwzględnieniem potrzeb pacjenta oraz możliwości zakontraktowanych ośrodków leczniczych.

Pobyt w sanatorium na ZUS z zasady trwa 24 dni. Czas rehabilitacji może jednak zostać skrócony lub przedłużony – potrzebna jest do tego decyzja ordynatora ośrodka leczniczego.

Kto pokrywa koszty sanatorium na ZUS?


Po otrzymaniu oficjalnego skierowania na rehabilitację nie musimy się martwić kosztami wyjazdu. ZUS pokrywa bowiem pełny koszt wyjazdu do sanatorium, w tym m.in. koszty leczenia pacjenta, zakwaterowania i wyżywienia. Pacjent może się również ubiegać o pokrycie kosztów dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego oraz powrotu do miejsca zamieszkania – warto jednak pamiętać, że w przypadku kosztów transportu ZUS refunduje je tylko do wysokości ceny, jaką zapłacilibyśmy za dojazd najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Jaka rehabilitacja jest oferowana w ramach prewencji rentowej ZUS?


Rehabilitacja lecznicza refundowana przez ZUS możemy odbywać się w dwóch trybach: stacjonarnym (dotyczy to m.in. schorzeń narządu ruchu, układu oddechowego czy układu krążenia) i ambulatoryjnym (schorzenia narządu ruchu i układu krążenia). W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje skierowanie na całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym, z kolei w drugim – musi codziennie dojeżdżać na rehabilitację.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl