Oszustwa na OLX to prawdziwa plaga. Co zrobić, gdy ktoś nas chce oszukać i gdzie to zgłosić?
Jeśli zdarza ci się sprzedawać przedmioty na OLX, prawdopodobnie doświadczyłeś próby oszustwa. Popularny polski serwis z ogłoszeniami zmaga się bowiem od dłuższego czasu z plagą przestępców, którzy próbują wyłudzić pieniądze od użytkowników. Co zrobić w przypadku oszustwa na OLX?
Oszustwa na OLX
Najczęściej spotykanym na OLX rodzajem internetowego oszustwa jest tzw. phishing. Jest to działanie, które ma na celu wyłudzenie danych takich jak login wraz z hasłem, numer PESEL, jak również karty płatniczej czy dowodu osobistego. Dane te mogą pozwolić przestępcom np. na przejęcie tożsamości ofiary lub okradzenie jej konta bankowego.Ogólny schemat działania phinshingu uległ w ciągu lat niewielkim zmianom. Oszuści, podszywając się pod daną organizację (może być to bank, sklep internetowy lub serwis taki jak OLX), próbują skłonić swoją ofiarę do przekazania im wrażliwych danych. Aby uwiarygodnić swoje działanie, stosują często adresy e-mailowe łudząco podobne do tych stosowanych przez prawdziwą firmą lub strony internetowe będące bliźniaczą kopią oryginalnych witryn.
Jednym z najpopularniejszych schematów phishingu na OLX jest metoda “na Przesyłki OLX”. Przestępcy odzywają się do sprzedającego za pomocą komunikatora WhatsApp (czyli poza serwisem, na którym wystawione jest ogłoszenie. Namawiają do skorzystania z możliwości nadania przesyłki za pomocą OLX i podsyłają link do strony udającej serwis. Jeśli sprzedawca wypełni znajdujący się na niej formularz (zawierający m.in. dane karty płatniczej) oszuści są w stanie okraść jego konto niemal natychmiast.
Jak rozpoznać oszustwo na OLX?
Problem oszustów grasujących na OLX stał się na tyle wielki, że sam serwis wielokrotnie publikował ostrzeżenia przed cyberprzestępcami oraz informacje o tym, jak rozpoznać próbę oszustwa na OLX.Serwis uczula, że jeśli sprzedajemy z opcją Przesyłki OLX, pieniądze otrzymamy już po odebraniu paczki przez kupującego na rachunek bankowy, który sami podaliśmy przy pierwszym korzystaniu z usługi. Ponadto Przesyłki OLX nie wymagają od sprzedającego podania informacji o karcie bankowej (takich jak jej numer CVC/CVV) lub danych logowania do bankowości internetowej.
Uwaga: jeśli w adresie strony widnieje przed olx.pl inny tekst, niż w adresach marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z oszustwem. Jak podkreśla sam OLX, jedynymi stronami, do których jest przekierowywany klient, który chce zapłacić za towar, są strony DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (eu.adyen.link/).
Co zrobić gdy podejrzewamy próbę oszustwa w usłudze Przesyłki OLX? Przede wszystkim, jeśli otrzymaliśmy od kontrahenta link do “odbioru płatności za przesyłkę” lub jakikolwiek inny link wymagający od nas podania danych, powinniśmy skorzystać ze sprawdzacza linków udostępnionego w Centrum Pomocy OLX. Możemy się za jego pomocą upewnić co do tego, czy dany adres należy do OLX.
Czujność należy zachować zwłaszcza, jeśli wydaje nam się, że instrukcje postępowania, które przekazuje nam nasz kontrahent są podejrzane. Warto wówczas sprawdzić strony przesylki.olx.pl oraz Centrium Pomocy OLX – tylko na nich znajdują się prawdziwe instrukcje postępowania.
Jak kontaktują się oszuści na OLX?
Oszuści na OLX zazwyczaj starają się nie kontaktować ze swoją potencjalną ofiarą za pomocą metod udostępnianych przez serwis. Zamiast tego, porozumiewają się z nią bezpośrednio, często poprzez komunikator WhatsApp.
Często zdarza się również, że pierwszy kontakt odbywa się za pomocą stron OLX – a potem wyłudzacz usiłuje przekierować rozmowę poza serwis. W tym wypadku powinniśmy zachować dużą ostrożność i nigdy nie zgadzać się na podanie naszego adresu e-mail (oszuści często o to proszą jeśli nie podajemy na naszym koncie numeru telefonu).
Warto też pamiętać o tym, że w żadnym momencie zakupu w ramach Przesyłek OLX serwis nie będzie wysyłać nam SMS-ów z linkami. Jeśli takowy otrzymamy, możemy od razu założyć, że jest to oszustwo.
Dużą ostrożność należy również zachować przy odbieraniu maili – do oszustw często dochodzi, kiedy przestępny próbują podszywać się pod OLX, wysyłając np. maile o “tymczasowym zawieszeniu konta” lub “nagrodach od administracji OLX”.
Serwis zwraca również uwagę na to, że ostatnio oszuści próbuję również podszywać się pod Centrum Pomocy OLX i namawiać ofiary do zainstalowania aplikacji OLX. Pamiętajmy, że jej prawdziwą wersję możemy pobrać tylko ze sklepów Google Play oraz Apple App Store.
Gdzie zgłosić próbę oszustwa na OLX?
Co jeśli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość i chcielibyśmy zgłosić ten fakt OLX? Przede wszystkim – skorzystajmy z wyżej przedstawionych rad dotyczących weryfikacji prawdziwości kontaktu ze strony kontrahenta. W takiej sytuacji powinniśmy od razu przerwać rozmowę i zgłosić nasze wątpliwości moderatorom OLX poprzez formularz kontaktowy na stronie https://www.olx.pl/kontakt.Jeśli jednak zostaliśmy już oszukani i podaliśmy oszustowi nasze dane, powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu zminimalizowanie strat: zastrzec kartę bankową, zmienić nasze dane logowania do bankowości elektronicznej.
W przypadku, w którym w wyniku oszustwa na OLX straciliśmy pieniądze, możemy spróbować odzyskać je kontaktując się z bankiem z pytaniem o możliwość cofnięcia przelewu. W przypadku utraty pieniędzy koniecznie powinniśmy również zgłosić ten fakt na policję. Następnie należy zgłosić oszustwo OLX za pomocą formularza kontaktowego, podając przy tym wszystkie informacje, które posiadamy, np.:
- ID ogłoszenia,
- numer rachunku bankowego, na który wpłaciliśmy pieniądze,
- zrzuty ekranu i linki do fałszywych stron
OLX podkreśla, że w przypadku otrzymania takiego zgłoszenia, chętnie współpracuje z organami ścigania i przekazuje policji (na jej pisemny wniosek) informacje na temat ogłoszenia oraz użytkownika.
Jak zgłosić próbę oszustwa na OLX?
Zarówno w przypadku próby oszustwa, jak i wtedy, gdy już do oszustwa doszło, powinniśmy wysłać zgłoszenie tego faktu za pomocą formularza kontaktowego na stronie https://www.olx.pl/kontakt.
Co powinno znaleźć się w takim zgłoszeniu, aby serwis OLX podjął działania względem fałszywych stron internetowych? Przede wszystkim, konieczne jest wybranie prawidłowej opcji w formularzu:
Chcę zgłosić oszustwo lub nieprawidłowe zachowanie innego Użytkownika – Phishing (ktoś podszywa się pod OLX) – Następnie do wyboru będę 3 opcje:
- Zostałem/-am oszukany/-a – należy ją wybrać jeśli udostępniliśmy oszustom dane naszej karty bankowej lub informacje do logowania do bankowości elektronicznej i w związku z tym ponieśliśmy stratę.
- Mam wątpliwości, czy link jest prawdziwy – jak mówi nazwa, jest to opcja dla osób, które nie są pewne, czy otrzymany przez nie link do strony internetowej jest autentyczny.
- Zgłaszam próbę oszustwa, choć nie dałem/-am się oszukać – opcja dla osób, które zawczasu zorientowały się, że mają do czynienia z próbą oszustwa i chcą o tym poinformować OLX.
Aby OLX mógł zamknąć fałszywą stronę internetową, należy przesłać link, który otrzymaliśmy oraz (jeśli zdołaliśmy go zrobić) zrzut ekranu pokazujący zawartość strony.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl