Chcesz odebrać prawo jazdy? Wyjaśniamy, ile czeka się na odbiór dokumentu

Redakcja INNPoland
Załóżmy, że właśnie zdałeś egzamin na prawo jazdy. Chciałbyś wsiąść już za kółko, ale nie możesz. Do tego, aby móc prowadzić samochód potrzebny jest dokument. W innym przypadku możesz liczyć na mandat. Jak długo czeka się więc na odbiór prawa jazdy? Na to pytanie, jak i na wiele innych właśnie postaramy się odpowiedzieć.
Prawo jazdy - jak długo trzeba czekać na jego odbiór? Fot. Stanislaw Bielski / REPORTER
Zacznijmy od tego, jak uzyskuje się prawo jazdy. Na początku przyszły kierowca powinien złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy i odebrać w wydziale komunikacji pobliskiego urzędu numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), dzięki któremu pojawi się m.in. w systemie ośrodka egzaminacyjnego. Następnie osoba ta przystępuje do kursu teoretycznego i praktycznego w szkole specjalizującej się w nauce jazdy.


Po wyrobieniu wszystkich jazd i zakończeniu szkolenia, kandydat najpierw zapisuje się na egzamin teoretyczny, a dopiero po jego zdaniu podchodzi do egzaminu z praktyki. Jeśli egzamin praktyczny zakończy się powodzeniem, wtedy WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) wyśle stosowne informacje do urzędu, któremu podlegasz.

Czytaj także: Dowód osobisty - jak długo trzeba na niego czekać? Wniosek wypełnisz raz-dwa
Przypomnijmy, że zdanie egzaminie nie daje kierowcy uprawnień do prowadzenia samochodu. Do tego niezbędny jest dokument, który należy sobie wyrobić. Jest nim oczywiście prawo jazdy.

Ile czeka się na prawo jazdy?

Po pomyślnie rozpatrzonym egzaminie aspirujący kierowca powinien dokonać w swoim urzędzie opłaty za prawo jazdy, która wynosi 100,50 zł. Dokument uprawniający do jazdy autem będzie gotowy w ciągu najbliższych 9 dni roboczych. Na stronie rządu czytamy, że czas jego wyrabiania zależy od tego, kiedy urząd uzyskał potwierdzenie zapłaty.

"W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca - jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień, sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy" – czytamy na gov.pl

Za pośrednictwem strony www.infor-car.pl każdy, kto czeka na wydanie prawa jazdy, może sprawdzić, na jakim etapie rozpatrywania jest jego sprawa. Po zalogowaniu się przy pomocy imienia, nazwiska, PESELU oraz numeru PKK jeden z komunikatów może brzmieć: „Przyjęto dokument w urzędzie. Dokument do odbioru”. Status ten daje nam zielone światło do tego, by odebrać upragnione prawo jazdy w urzędzie.

Dla tych, którzy nie mogą stawić się osobiście po odbiór dokumentu, istnieje opcja obioru przez pocztę. Wystarczy, że przy składaniu wniosku o prawo jazdy zaznaczy się chęć skorzystania z listownej opcji.

"Jeśli urzędnik odmówi ci wydania prawa jazdy – możesz odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w urzędzie, który wydał odmowę" – podaje rząd.

Kiedy należy wymienić prawo jazdy?

W przypadku jeśli musimy wymienić prawo jazdy na nowe, procedura wygląda niemalże identycznie. Do urzędu należy zanieść aktualne oświadczenie lekarskie, a wraz z nim aktualne zdjęcie i oryginał dokumentu, na podstawie którego posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdami. Koszt nie ulega zmianie.

Ważność dokumentu nabytego przez nowego kierowcę wynosi 15 lat. Po ich upływie osoba ta niezwłocznie będzie musiała złożyć wniosek o jego przedłużenie. Konieczne będzie także poddanie się nowym badaniom lekarskim.

Czytaj także: Na dowód rejestracyjny nie trzeba długo czekać. Dowiedz się, ile czasu masz na jego odebranie
Warto zauważyć, że od 19 stycznia 2013 roku bezterminowe prawa jazdy nie są już wydawane. Jest to ściśle związane z wprowadzeniem nowego wzoru tegoż dokumentu. Wymiana bezterminowego prawa jazdy rozpocznie się w 2028 roku. Ostateczny termin wymiany przypada na 2033 rok.

Jakie dokumenty wymagane są do prawa jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy kierowca lub osoba, która właśnie zdała egzamin, będzie musiała przygotować następujące rzeczy: Dla osób, które właśnie zdały prawo jazdy, ważna powinna być informacja o nowych stawkach mandatów. Od 1 stycznie obowiązuje nowy taryfikator. Zmiany wprowadzają m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. Niebywałą karę grzywny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych otrzymał 32-latni pirat drogowy z Jastrzębia-Zdroju.

Z relacji policjantów wynika, że pirat drogowy ignorował znaki na drodze, jechał pod prąd i narażał uczestników ruchu na śmiertelne niebezpieczeństwo. W efekcie na kierowcę nałożono karę grzywny wynoszącą aż 32,5 tys. złotych.