Nowe dane o obniżce PIT. Drobny szczegół wpłynie na miliony Polaków

Krzysztof Sobiepan
28 marca 2022, 08:43 • 1 minuta czytania
Wiceminister finansów Artur Soboń rozjaśnił kolejny element planu naprawy Polskiego Ładu, który wpłynie na wszystkich Polaków. Po pierwszych zapowiedziach pojawiło się wiele pytań o to, jak faktycznie będzie funkcjonować obniżka z 17 do 12 proc. PIT. Jak się okazuje, zmiana wejdzie w życie w lipcu, ale będzie działać wstecznie od stycznia 2022 r.
W 2022 r. wszedł w życie Polski Ład. Rząd do dziś łata przepisy Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

PIT 12 proc. – zmiana będzie działać od stycznia 2022 r.

Stawka 12 proc. [PIT] będzie obowiązywała w rozliczeniu rocznym w odniesieniu do całego całego 2022 r. – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister finansów Artur Soboń.


Część przedsiębiorców wskazuje, że ostatnie zmiany podatkowe powinny dać im możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania, co musieli zrobić do 20 lutego. Polityk chłodno podchodzi jednak takiej możliwości.

Na łamach "DGP" wskazał, że zmiana formy opodatkowania w trakcie trwania roku rozliczeniowego wywołałaby "gigantyczne zamieszanie".

– Myślę, że jeśli miałoby to być dopuszczalne, to w rozliczeniu rocznym. Ale to będzie przedmiotem dialogu – dodał Soboń.

Obniżka podatku PIT

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w czwartkowy poranek odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra finansów Artura Sobonia.

Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. Zmiana ma funkcjonować od 1 lipca 2022 roku.

- Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 procent. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich, wszystkie osoby płacące na skali podatek, zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie, na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków - mówił premier Morawiecki.

Inne elementy Polskiego Ładu - 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i 120 tys. zł progu podatkowego - mają pozostać bez zmian.

Zmiany w Polskim Ładzie

Jak wygląda pełna lista zmian w Polskim Ładzie? Analitycy mBanku wskazują że, najważniejszą zmianą jest obniżenie podatku dla I progu podatkowego z 17 proc. do 12 proc. Dotyczy to też części przedsiębiorców.

Oto, co jeszcze znajdziemy w zapowiedzi nowych przepisów:

A co z przedsiębiorcami? Do tej grupy zaliczają się podatnicy rozliczający się liniowo, ryczałtowo i kartą podatkową.

W ich przypadku część zapłaconej składki zdrowotnej będzie mogła zostać odliczona od dochodu/przychodu do odpowiedniej kwoty:

To również de facto cofnięcie części zmian z Polskiego Ładu dot. zasad rozliczania składki zdrowotnej (do pewnej kwoty).