Znika taryfa ulgowa z Polskiego Ładu. Rząd potwierdza likwidację abolicji podatkowej

Krzysztof Sobiepan
28 marca 2022, 12:09 • 1 minuta czytania
Program Polski Ład zmienia się w oczach. Ledwo zapowiedziano obniżkę PIT z 17 do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej, a wiceminister finansów Artur Soboń już wskazuje na kasację kolejnej ulgi. Tym razem chodzi o abolicję podatkową, która miała skłonić do ujawnienia przychodów fiskusowi.
Polski Ład znów się zmienia - zlikwidowano abolicję podatkową Fot. Jakub Kaminski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Polski Ład – nie będzie abolicji podatkowej

O likwidacji abolicji podatkowej w Polskim Ładzie wypowiedział się wiceminister finansów Artur Soboń, twarz ostatnich zmian we flagowym programie PiS.


– Przepisy o abolicji zakładały, że od października miała się zacząć procedura zgłaszania podatników, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zalegalizowania dochodów. Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, to uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mechanizm w trakcie jego funkcjonowania – powiedział PAP.

Polityk wskazuje, że jeśli przepisy zostałyby zostawione bez zmian, to część osób mogłaby stracić możliwość wykonania abolicji już w trakcie jej funkcjonowania. – Lepiej rozwiązać sprawę teraz, żeby potem nie było poważniejszych skutków – przekonuje Soboń.

Wcześniej ministerstwo finansów zakładało, że podatnik może zgłosić się z nieopodatkowanym przychodem i zapłacić preferencyjną daninę w wysokości 8 proc. dochodu, lub 2 proc. majątku. Zapis ten zostanie jednak wykreślony 1 lipcu 2022 r., czyli nikt z niego nie skorzysta.

Obniżka podatku PIT

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w czwartkowy poranek odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra finansów Artura Sobonia.

Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. Zmiana ma funkcjonować od 1 lipca 2022 roku.

- Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 procent. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich, wszystkie osoby płacące na skali podatek, zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie, na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków - mówił premier Morawiecki.

Inne elementy Polskiego Ładu - 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i 120 tys. zł progu podatkowego - mają pozostać bez zmian.

Zmiany w Polskim Ładzie

Jak wygląda pełna lista zmian w Polskim Ładzie? Analitycy mBanku wskazują że, najważniejszą zmianą jest obniżenie podatku dla I progu podatkowego z 17 proc. do 12 proc. Dotyczy to też części przedsiębiorców.

Oto, co jeszcze znajdziemy w zapowiedzi nowych przepisów:

A co z przedsiębiorcami? Do tej grupy zaliczają się podatnicy rozliczający się liniowo, ryczałtowo i kartą podatkową.

W ich przypadku część zapłaconej składki zdrowotnej będzie mogła zostać odliczona od dochodu/przychodu do odpowiedniej kwoty:

To również de facto cofnięcie części zmian z Polskiego Ładu dot. zasad rozliczania składki zdrowotnej (do pewnej kwoty).