Nie tylko Dino, w tych spółkach też pracuje najbogatszy Polak. Imponujący wykaz

Maria Glinka
23 sierpnia 2022, 16:52 • 1 minuta czytania
Tomasz Biernacki, twórca Dino, to najbogatszy Polak, który skrywa wiele tajemnic. Biznesmen nie ogranicza się jednak do imperium handlowego — buduje swoje zaplecze także w innych branżach. Jego nazwisko można znaleźć w rejestrach kilkudziesięciu spółek, które z handlem nie mają zbyt wiele wspólnego.
Spółki Tomasza Biernackiego Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tajemnice Tomasza Biernackiego. Bogaci się nie tylko dzięki Dino

Tomasz Biernacki to przedsiębiorca, o którym wszyscy słyszeli, a mało kto zna szczegóły jego życia. Jest twórcą polskiej sieci handlowej Dino Polska, która uchodzi za najbardziej dynamicznie rozwijającą się sieciówkę na terenie naszego kraju.

Jak się okazuje, Biernacki nie stawia wyłącznie na Dino. Od lat rozbudowuje swój biznes i tworzy lub przejmuje kolejne spółki, które wchodzą w skład imperium Dino.

Portal wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że nazwisko większościowego akcjonariusza Dino występowało historycznie w rejestrach aż 47 różnych spółek. W niektórych był zaangażowany kapitałowo, a w innych zasiadał w radach nadzorczych lub był członkiem zarządów.

Obecnie Biernacki pojawia się w rejestrach 21 spółek. Jeden zapis to Fundacja Dino — Najbliżej Ciebie, w której Biernacki jest członkiem organu nadzorczego. Pozostałe to spółki.

W tych spółkach można znaleźć Biernackiego

Główny biznes to rzecz jasna Dino — Biernacki zasiada w radzie nadzorczej sieciówki od 23 stycznia 2022 r. Posiada pakiet 50 mln akcji, co oznacza, że jest większościowym akcjonariuszem (łączny kapitał Dino to ponad 98 mln akcji).

Pozostałe spółki, w których aktywnie działa Biernacki są mniej lub bardziej związane z branżą handlową. Od października 2010 r. jest członkiem organu nadzoru Centrum Wynajmu Nieruchomości.

W tym samym miesiącu wszedł również w skład organu nadzoru spółki Agro-Rydzyna. Jest to zakład przetwórstwa mięsnego założony przez braci Tomasza i Wojciecha Biernackich, który przez lata działał pod szyldem Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernackich. Obecnie spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Dino Polska. To najważniejszy dostawca mięsa i przetworów mięsnych do sklepów Dino.

W listopadzie 2010 r. Biernacki został członkiem organu nadzoru spółki Dino Krotoszyn. Z informacji udostępnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) jest to także firma z branży mięsnej, której działalność koncentruje się na przetwarzaniu i konserwowaniu mięsa (każdego rodzaju poza drobiem).

Od lipca 2011 r. Biernacki jest widoczny w rejestrze BT Nieruchomości i BT Kapitał. Z kolei w grudniu 2013 r. dołączył do załogi spółki Dino Oil, gdzie jest członkiem organu nadzoru. Spółka uzyskała koncesje na obrót paliwami w 2018 r., ale przedstawiciele Dino Polska przekonują, że na razie nie planują otwierać stacji benzynowych przy marketach.

W marcu 2015 r. Biernacki został członkiem organu nadzoru spółki Dino Logistic Północ (obecnie Dino Północ), a w październiku tego samego roku — Mleczarni Naramowice. Od końca grudnia 2015 r. twórca sieciówki jest również członkiem organów nadzoru sześciu Centrów Wynajmu Nieruchomości. Poza tym od stycznia 2016 r. jest członkiem zarządu BT Holding, organizacji zależnej Grupy Dino.

W ostatnich latach jego aktywność w spółkach nieco przygasła. Ostatnie dwa wpisy, w których można znaleźć Biernackiego, pochodzą sprzed dwóch lat. Od sierpnia 2020 r. przedsiębiorca zasiada w organie nadzorczym KR Inżynieria, a od września 2020 r. jest członkiem organu nadzoru spółki Krot Invest KR Inżynieria.

Majątek Tomasza Biernackiego

Kim w ogóle jest Tomasz Biernacki? To przedsiębiorca i menadżer urodzony w 1973 r. w Krotoszynie. W 2022 r. zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Jego majątek był wówczas wyceniany na 15,3 mld zł.

O tym, jak dobrze prosperuje jego główny biznes, świadczą wyliczenia z października 2021 r. Wówczas jego pakiet akcji w Dino Polska osiągnął rekordową wycenę rzędu około 18,8 mld zł.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183247,mere-rosyjski-dyskont-nie-poradzil-sobie-w-polsce-wiemy-dlaczego