Zobaczymy, jak Słońce znika za Księżycem. Pierwsze takie zaćmienie od 7 lat
- Tak widowiskowe zaćmienie słoneczne nie było u nas widoczne od ponad 7 lat
- Księżyc zakryje niemal połowę wielkiej gwiazdy
- Następna szansa na taki widok pojawi sie dopiero za 5 lat
Zaćmienie Słońca w Polsce
25 października 2022 r. Księżyc zakryje od 32 do ponad 46 proc. powierzchni Słońca. Będzie to więc jedna trzecia jego tarczy. Niezwykłe zjawisko będzie mozna obserwować wczesnym popołudniem na terenie całej Polski.
Kulminacyjny moment zaćmienia słonecznego nastąpi między godzinami 12:14 na zachodzie a 12:26 na wschodzie kraju. Całe zjawisko ma trwać ok. 2 godzin i 20 minut. Naturalny satelita Ziemi przykryje niemal połowę Słońca.
Ostatnie tak spektakularne zjawisko było widoczne w marcu 2015 r., a kolejne zobaczymy dopiero w 2027 r., nie będzie jednak równie efektowne. Czekaliśmy na nie od 5 lat, gdy można było obserwować częściowe, ale bardzo głębokie zaćmienie Słońca z Polski.
Czytaj także: Niesamowite ujęcie! Tak wyglądała Ziemia podczas zaćmienia Słońca [WIDEO]
Gdzie w Polsce najlepiej obserwować zaćmienie Słońca?
Obserwacja zaćmienia słonecznego najlepiej uda się na północno-wschodnich krańcach Polski, a więc zwłaszcza w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Poniżej lista miejsc, w których zaćmienie będzie najlepiej i najsłabiej widoczne, rozpiętość procentowa to od 46 do 32 proc. Na pierwszym miejscu są Suwałki.
- Suwałki – ok. 46 proc. tarczy słonecznej
- Ełku i Białymstoku – 45 proc.
- Lublinie – 42 proc.
- Zielona Góra – 34 proc.
- Bogatynia – mniej niż 32 proc.
O zaćmieniu Słońca wypoweidział astrofotograf i autor "Radia Planet i Komet" Piotr Majewski na stronie Urania.
Jest to najgłębsze zaćmienie widoczne z Polski od ponad 7 lat. Mniej więcej w "urodziny godziny", czyli o 11:11 Księżyc zacznie nasuwać się na słoneczną tarczę; dokładny czas zależy od miejsca obserwacji i może różnić się o kilka minut. (...) W szczytowym momencie Słońce będzie zakryte w ponad 40 proc.; największa faza będzie dostrzegalna z Suwalszczyzny, a relatywnie najmniejsza – z okolic Wałbrzycha.
Gdzie na świecie zaćmienie będzie najlepiej widoczne?
Październikowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na całym świecie, ale w niektórych krajach widok będzie naprawdę nieziemski. W w okolicy rosyjskiego Surgut "zniknie" aż 82 proc. wielkiej gwiazdy, w zachodniej Syberii będzie to 80 proc. Astana z kolei nie zobaczy 78 proc. Słońca, a Tallin 53 proc.
Jak patrzeć na Słońce podczas zaćmienia?
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, jak należy obserwować zaćmienie. W ramach zabezpieczenia. Jeśli ktoś zamierza korzystać z teleskopów i okularów, to muszą być takie ze specjalistycznymi filtrami, inaczej promienie UV uszkodzą wzrok.
W sklepach fotograficznych mozna też kupić folię ochronną Baadera. Można też skorzystać ze szkieł używanych przez spawaczy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/115881,zacmienie-slonca-20-marca-jak-je-ogladac-bezpiecznie-trzeba-uzywac-filtrow-folii