PGE sprzedaje węgiel brunatny. Spełnił się czarny sen ekologów

Katarzyna Florencka
12 października 2022, 16:44 • 1 minuta czytania
Stało się to, czego obawiali się ekolodzy: do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych znów oficjalnie trafił węgiel brunatny. Wcześniej stosowanie tego surowca jako opału było zakazane ze względu na jego ogromne zanieczyszczenie.
PGE rozpoczął w dwóch kopalniach sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych Fot. GRZEGORZ DEMBINSKI/Polska Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Węgiel brunatny znów w sprzedaży

PGE GiEK, spółka z Grupy PGE wprowadziła do sprzedaży węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych. Umożliwiła to decyzja Sejmu z 29 września 2022 roku, która uchyliła dotychczasowy zakaz korzystania z tego surowca jako opału.

"Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku" – czytamy w komunikacie PGE.

Możliwość zakupu węgla brunatnego będzie miało każde gospodarstwo domowe, które w deklaracji CEEB zgłosiło węglowe źródło ogrzewania. Limit zakupu wyniesie od 2 do 6 ton, a transakcji będzie można dokonać w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK: Kopalni Turów lub Kopalni Bełchatów. Jak podkreśla PGE, odbiorcy indywidualni będą mogli zakupić węgiel brunatny po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych.Wojciech Dąbrowskiprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Węgiel brunatny jest szkodliwy dla środowiska

Stosowanie węgla brunatnego jako opału było zakazane od dwóch lat – a zakaz ten był dużą wygraną dla ekologów. Jeśli najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla: zawiera więcej siarki i popiołu niż węgiel kamienny, czym mocno zanieczyszcza powietrze.

Tymczasowy odwrót od zakazu spalania tego węgla w gospodarstwach domowych to jeden z pomysłów rządu, który w obliczu kryzysu energetycznego poszukuje sposobów na walkę z niedoborem węgla kamiennego.

Nie jest przypadkiem, że węgiel brunatny będą sprzedawać dwie kopalnie znajdujące się przy ogromnych elektrowniach: Bełchatowie i Turowie. Surowiec ten nie nadaje się bowiem do przewożenia na większych odległościach, dlatego kopalnie muszą znajdować się niedaleko.

"Sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania" – zapewnia w swoim komunikacie PGE.

Czytaj także: https://innpoland.pl/136493,zyja-doslownie-nad-wielka-dziura-i-pod-trujacymi-kominami-ale-sa-najbogatsi-w-polsce-kosza-8-razy-wiecej-niz-warszawa