logo
Wskazano cztery potencjalne lokalizacje dla drugiej elektrowni jądrowej (zdjęcie ilustracyjne elektrowni jądrowej we Francji) Fot. Deposit/East News
Reklama.

Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) otrzyma po pięciu latach aktualizację. To mapa drogowa określające podstawowe założenia, które musi zrealizować krajowa administracja i zaangażowane podmioty w budowie polskich elektrowni jądrowych. 

Względem ostatnich informacji, najnowsza aktualizacja PPEJ jest spóźniona już o kilka miesięcy. Ostatnia miała miejsce w 2020 roku, a pierwotną wersję przyjęto w 2014 roku. Wiadomość przekazał wiceminister przemysłu i pełnomocnik rządu ds. strategii infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Cztery lokacje na drugą elektrownię jądrową w Polsce

Rząd wskazał cztery potencjalne lokalizacje dla drugiej elektrowni jądrowej, która jest w planach od aktualizacji PPEJ z 2020 roku.

"Mamy wytypowane cztery opcje: dwie podstawowe to Bełchatów i Konin, a dwie dodatkowe – Kozienice i Połaniec" – powiedział Wrochna w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Lokalizacje z gotową infrastrukturą powęglową mają mieć priorytet.

Co zostanie zmienione w PPEJ?

Nie podał dokładny termin aktualizacji ani dużo więcej konkretów. Wrochna dodał, że jednym z celów aktualizacji jest poprowadzenie procesu tak, aby koszt budowy drugiego obiektu był mniej obciążający dla Skarbu Państwa, niż przy elektrowni budowanej na Pomorzu.

W aktualizacji mają również pojawić się zapisy o małych reaktorach modułowych (small modular reactors, SMR). Czym one są?

SMR to zaawansowane reaktory jądrowe o mocy do 300 MW. Są małe, ponieważ wytwarzają mniej mocy od tradycyjnych reaktorów jądrowych (ok. jedną trzecią). A modułowe, ponieważ można fabrycznie montować systemy i ich komponenty, oddzielnie je transportując na miejsce instalacji. Można je wprowadzać stopniowo, dużo taniej i w ten sposób wzmocnić sieć energetyczną w kraju.

Do tego są prostsze w działaniu i generalnie, uznawane za bezpieczniejsze.

Obecne plany zakładają budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Ta na Pomorzu budowana jest w Lubiatowo-Kopalinie, z użyciem technologii reaktorów AP1000 od amerykańskiego Westinghouse. Prace nad jej budową mają rozpocząć się w 2028 roku.

Czytaj także: