Czystość wody w Warszawie sprawdzają... małże. Słynny, brytyjski youtuber zachwycony naszą kranówką

Natalia Bartnik
02 listopada 2022, 13:06 • 1 minuta czytania
Kontrolowanie czystości wody to bardzo ważne zadanie. W Warszawie powierzono je małżom, a popularny youtuber postanowił to zaprezentować na swoim kanale.
W Warszawie do kontrolowania czystości wody wykorzystuje się małże Fot. PIERO CRUCIATTI/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

YouTuber pokazał, jak małże testują wodę w Warszawie

Popularny youtuber Tom Scott na swoim kanale opublikował film, w którym opowiada o testujących warszawską wodę małżach. Sam przyznał, że na początku był sceptycznie nastawiony do artykułów na ten temat, a metoda z mięczakami wydawała mu się zwykłym "szachrajstwem".

Twórca kanału Tom Scott zmienił zdanie, kiedy sam pojechał do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w naszej stolicy. Anna Zdanowicz, kierowniczka Działu Technologii Wody w MPWiK-u, wyjaśniła w jego filmie cały proces.

Nie wierzyłem w to, wyglądało to dla mnie zbyt dziwnie. (...) Czerwona flaga w mojej głowie była w błędzie. Małże w tym budynku [należącym do MPWiK-u - red.] naprawdę pomagają chronić Warszawę.Tom Scotttwórca kanału Tom Scott na Youtubie

Czym jest biomonitoring?

Biomonitoring to metoda, która polega na obserwacji i ocenianiu stanu oraz zmian, jakie zachodzą w ekosystemach. Na stronie MPWiK-u czytamy, że dotyczy przede wszystkim wody i powietrza. Boindykatory, czyli organizmy szczególnie wrażliwe na pewne substancje, informują o jej obecności oraz ilości.

Zadaniem biomonitoringu jest również analiza skuteczności metod, jakich używa się w ochronie przyrody. W biomonitoringu wykorzystuje się nie tylko małże, ale też np. ryby.

Jak małże testują czystość wody?

Tom Scott w swoim nagraniu wytłumaczył, że małże działają jak filtr. Jeśli w wodzie pojawiają się zanieczyszczenia, te mięczaki instynktownie się zamykają. Temat szerzej w filmie youtubera omówiła Anna Zdanowicz ze stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wykorzystuje się tu małże typu skójka.

Małże są częścią systemu wczesnego ostrzegania. Najpierw odławia się je z bardzo czystego jeziora, a potem w laboratorium przez ok. 2 tygodnie są aklimatyzowane i "kalibrowane". Wtedy sprawdza się, przy jakim stopniu otwarcia woda jest czysta w 100 proc., a w jakim przy 0 proc. To bardzo ważne przy późniejszym interpretowaniu wyników.

Po trzech miesiącach właściwego testowania wody małże wracają do swojego środowiska naturalnego. Powyższe czynności nie są dla nich stresujące. Anna Zdanowicz w nagraniu Toma Scotta podkreśla: "Dbamy o naszych "współpracowników".

Kiedy jest dla nas sytuacja mówiąca o tym, że coś się dzieje z wodą? Jeżeli w tym samym czasie 6 z 8 osobników zamknie swoje muszle na dłużej niż 4 min, a jednocześnie średni proc. zamknięcia wszystkich muszli spadnie poniżej 25 proc.Anna Zdanowiczkierowniczka Działu Technologii Wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie

Jeśli stopień otwarcia muszli wynosi przykładowo 72 proc., oznacza to, że woda jest bezpieczna. Podobne metody kontrolowania czystości wody stosuje się w innych miastach w Polsce oraz np. w Minnesocie w USA. Czytaj także: Nanowoda - polski hit czy naukowa "ściema"? Ekspert od chemii mówi: to niemożliwe. Firma: Sceptyków nie brakuje

Polska woda, która leczy Hashimoto

Polska woda Sport Sense może leczyć Hashimoto. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Woda jest wydobywana w Kołobrzegu i ma niemal czterokrotnie większą zawartość minerałów od innych wód mineralnych.

W rozmowie z INNPoland Damian Kudrel, dyrektor ds. rozwoju w Global Health Department, poinformował, że Sport Sense swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zawartości jodu i selenu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/118151,zmienili-strukture-fizyczna-wody-i-uzyskali-produkt-o-cudownych-wlasciwosciach-teraz-udostepniaja-swoj-wynalazek-swiatu