Wpadka banku Pekao S.A. Klienci żądają dostępu do swoich pieniędzy
- Klienci banku Pekao S.A. skarżą się na problemy z jego aplikacją
- Tylko od godz. 9:30 do 12:00 wysłano aż 2 tys. zgłoszen
- Bank Pekao S.A. nie jest w stanie wskazać, co jest przyczyną awarii
Nie działa aplikacja banku Pekao S.A.
7 listopada od ok. godz. 9.30 klienci Pekao S.A. wysyłają zgłoszenia o niedziałającej aplikacji banku. Nie mogą dokonywać opłat i korzystać z innych usług, jakie udostępniał im mobilny serwis.
Portal tabletowo.pl poinformował, że problemy pojawiły się jednak jeszcze wcześniej. Bank Pekao S.A. potwierdził wystąpienie utrudnień, które uniemożliwiają sprawne korzystanie z jego aplikacji. Klienci zostali przeproszeni za niedogodności, poinformowano ich także, że trwają prace nad usunięciem awarii w aplikacji.
Otrzymali również podziękowania za cierpliwość. Przedstawiciele banku pekao S.A. wypowiedzieli się na temat problemu z aplikacją także za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym na swoim profilu na Twitterze.
Bank Pekao S.A. poinformował rówineż, że nie zna jeszcze przyczyny awarii. Ok. godz. 15.00 na Twitterze zamieszczono komunikat: "Nasza bankowość działa już poprawnie. Przywróciliśmy wszystkie funkcjonalności #Pekao24 oraz #PeoPay". Czytaj także: Jak skorzystać z wakacji kredytowych w Pekao? Oto co musicie wiedzieć
Oszuści podszywają się pod bank Pekao S.A.
W innym artykule w INNPoland informowaliśmy o innym problemie związanym z bankowością. Jakiś czas temu oszuści podszywali się pod bank Pekao S.A. Informację o tym opublikował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.
W komunikacie ostrzegał przed oszustami, którzy wysyłali podejrzane wiadomości e-mailowe m.in. do klientów banku Pekao S.A. Miało się w nich znajdować szkodliwe oprogramowanie Tesla, będący trojanem rozsyłanym właśnie przez spam mailowy.
Cyberprzestępcy wykorzystują je, aby przejmować hasła, ciasteczka, poświadczenia czy sesje w przeglądarkach internetowych oraz niektórych znanych programach. Starszy badacz ds. Bezpieczeństwa w Sophos Sean Gallagher, cytowany przez cyberfeed.pl, wyjaśnił, jak działa Agent Tesla.
W 2020 r. znajdował się w czołówce rodzin szkodliwego oprogramowania rozpowszechnianego za pośrednictwem poczty elektronicznej. W grudniu ładunki Agent Tesla stanowiły około 20 proc. złośliwych ataków na załączniki do wiadomości e-mail przechwyconych przez skanery Sophos.
– Szkodliwe oprogramowanie Agent Tesla jest aktywne od prawie dekady, ale pozostaje jednym z najczęstszych zagrożeń dla użytkowników systemu Windows – poinformował Gallagher, cytowany również przez Cyberfeed. Jak rozpoznać mail od cyberprzestępcy wysyłającego trojana Agent Tesla? Przede wszystkim pojawią się w nim błędy ortograficzne oraz nienaturalnie sformułowana wiadomość. Uważać trzeba także na oferty, które m.in. oferują duże pieniądze, jakie możemy otrzymać.