Ponad miliard złotych na program Maluch plus. Minister ujawniła szczegóły

Maria Glinka
25 listopada 2022, 15:39 • 1 minuta czytania
Maluch plus wraca, ale w zupełnie innej formie i z trzy razy większym budżetem opiewającym na ponad miliard złotych. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że program zostanie odwrócony. Skorzystają na tym głównie samorządy.
Minister Maląg o zmianach w programie Maluch plus Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Maluch plus wraca. Budżet ponad 1 mld zł

Polskie rodziny mogą liczyć na szerokie wsparcie od rządu – otrzymują 500 plus, 300 plus, a niektóre także 12 tys. na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Jednym z programów, który ma ułatwić pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym, jest Maluch plus.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiS) planuje wprowadzić zmiany w tym programie. – W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w środę ogłosimy nowy program Maluch plus. To te rozwiązania, które wspierają rodziny, także w zakresie zmian w prawie pracy – tłumaczyła szefowa resortu Marlena Maląg w programie "Gość Radia ZET".

Jak wskazała minister, budżet programu będzie prawie trzy razy wyższy niż w poprzednich latach. – Wcześniej to było 450 milionów złotych – zwróciła uwagę, przytaczając budżet z 2021 r. Z kolei rok wcześniej na program Maluch plus resort przeznaczył 400 mln zł. Z zapowiedzi szefowej resortu wynika, że w 2022 r. budżet programu wyniesie około 1,3 mld zł.

Maląg wskazała, że program będzie korzystny przede wszystkim dla samorządów, które z niecierpliwością czekają na ujawnienie szczegółów kolejnej edycji. Jak tłumaczyła, samorządowcy mają otrzymać dokładną informację o środkach, które mają do dyspozycji. – Program będzie odwrócony w porównaniu do tego, co było – dodała.

Jak ma to wyglądać w praktyce? – Będziemy dawać informację samorządowi, że według algorytmu taka i taka kwota jest do dyspozycji, czy samorząd podejmuje się wykonania zadania – wyjaśniła minister.

Jak wskazała, jeśli samorząd ma już wystarczającą liczbę żłobków, to "może skorzystać organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy". Ewentualnie pieniądze zostaną przekazane do innego samorządu.

Na czym polega program Maluch plus?

Maluch plus to program resortowy, który zadebiutował w 2011 r. Jego celem jest zwiększenie liczby dostępnych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla dzieci do 3. roku życia, również dzieci z niepełnosprawnościami i wymagającymi szczególnej opieki.

Beneficjenci programu, czyli głównie samorządy, otrzymują dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc opieki i podnoszenie standardu tych, które już działają. Zainteresowane podmioty muszą składać wnioski, aby otrzymać pieniądze.

Dotacje od MRPiS pozwoliły na podwyższenie standardu opieki. Program odniósł sukces – z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w 2021 r. liczba tego typu placówek zwiększyła się o 9,6 proc. rdr. W ubiegłym roku funkcjonowało 5 tys. żłobków, klubów dziecięcych i oddziałów żłobkowych. Zapewniały 191,6 tys. miejsc dla podopiecznych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/186508,ile-jest-warte-500-plus-ile-zabiera-inflacja