Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP zdradza możliwy termin

Natalia Bartnik
28 listopada 2022, 15:29 • 1 minuta czytania
Członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski poinformował, że mogą się pojawić pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce. Podał nawet termin, w którym może to nastąpić.
Członek RPP podał, kiedy mogą się pojawić pierwsze obniżki stóp procentowych Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych w Polsce?

Na temat tego, czy i kiedy mogą pojawić się pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce, wypowiedział się dla agencji Bloomberg członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Stwierdził, że jeśli rynki zakładają, że nastąpi to w przyszłym roku, to mają rację. – Nasze stopy procentowe są [na tyle – red.] dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. (...) Zwalczymy inflację, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost – powiedział Dąbrowski agencji Bloomberg.

Czytaj także: Glapiński tłumaczy decyzję RPP. "Jesteśmy w pełni świadomi tego, że inflacja będzie rosnąć"

Decyzja o braku podwyżek stóp procentowych

W listopadowym artykule w INNPoland pisaliśmy o decyzji RPP, które postanowiło nie podnosić stóp procentowych.

Już na podstawie wcześniejszych decyzji udowodniono, że podwyżki nie przekładają się ani na aprecjację (wzrost – przyp. red.), ani też na wyhamowanie inflacji, przynajmniej w ujęciu konwencjonalnym. To są kolejne dwa, trzy miesiące, w których inflacja nadal ma charakter progresywny.doktor Jarosław Klepackiekonomista Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Decyzję dla INNPoland skomentował doktor Jarosław Klepacki, ekonomista Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego informacja o stopach procentowych jest w tych czasach bardzo lotna i bardzo medialna.

Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej

Oczy całej Polski są zwrócone w stronę RPP nie tylko z powodu stóp procentowych. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, wewnątrz gremium nie tak dawno pojawił się konflikt.

Szerokim echem odbiła się m.in. "alternatywna" wersja komunikatu po październikowym posiedzeniu, którą w mediach społecznościowych opublikowała Joanna Tyrowicz. Byli prezesi Narodowego Banku Polskiego wystosowali nawet list otwarty, w którym sprzeciwiali się "ograniczaniu wolności wypowiedzi członków Rady [Polityki Pieniężnej – przyp. red.]".

– W ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk – czytamy w najnowszym stanowisku Rady Polityki Pieniężnej.

Kotecki ujawnił, że nadal zmaga się z trudnościami w codziennej pracy. W ostatnich dniach został bowiem odcięty od aplikacji RPP, która pozwala na dostęp do wszystkich materiałów analitycznych.

– Wiem, to brzmi groteskowo i śmiesznie, ale jest smutne i żałosne. Otrzymaliśmy e-maila z informacją, że dostęp do aplikacji został nam odcięty – przyznał.

Czytaj także: https://innpoland.pl/186946,nbp-opublikowal-raport-o-inflacji-ponizej-10-proc-dopiero-w-2024-roku