RPP tłumaczy brak zmian stóp procentowych. Inflacja inflacją, ale tu chodzi o gospodarkę

Konrad Bagiński
07 grudnia 2022, 20:39 • 1 minuta czytania
Inflacja jest i będzie wysoka, ale podwyższenie stóp procentowych mogłoby zdusić gospodarkę. A ona i tak hamuje, dodatkowo spowalniają ją skutki wojny w Ukrainie i globalna recesja, której skutki odczujemy w Polsce. Takie wnioski można wyciągnąć po lekturze komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
RPP przyznaje, że inflacja jest i będzie wysoka. Ale zacznie spadać. Kiedy? Nie wiadomo. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W trakcie środowego posiedzenia (7 grudnia) Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, która ucieszy kredytobiorców. Stopy procentowe nie wzrosły. Ale, jak możemy wyczytać z komunikatu wypuszczonego po posiedzeniu, sytuacja kredytobiorców nie była dla RPP przesadnie ważna. Liczyło się dobro gospodarki.

"Napływające informacje wskazują, że dynamika aktywności w największych  gospodarkach rozwiniętych spowalnia. W strefie euro – po obniżeniu się dynamiki PKB  w III kw. – wskaźniki koniunktury sygnalizują dalsze osłabienie aktywności gospodarczej na początku IV kw. br." - czytamy w komunikacie RPP.

Gospodarka przyhamowała

"Dane  miesięczne – w tym o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży  detalicznej w październiku oraz wskaźniki koniunktury z listopada – sygnalizują dalsze  spowolnienie wzrostu gospodarczego, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są  znaczną niepewnością. Mimo osłabienia wzrostu, nadal utrzymuje się dobra sytuacja na  rynku pracy, w tym na niskim poziomie kształtuje się stopa bezrobocia. Jednocześnie  jednak dane BAEL za III kw. br. wskazują na spadek liczby pracujących" - zauważa RPP.

"Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki  wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać  ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej  będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - czytamy w komunikacie.

Wskazuje, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

Co dalej? Będą obserwować

Co ze stopami procentowymi w nadchodzących miesiącach? "Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę" - czytamy. Wynika z tego niewiele, wiadomo jednak, że RPP już jakiś czas temu zaprzestała interwencji, przełączając się w tryb obserwacji. Najlepszym dowodem jest brak zmian stóp podczas trzeciego już posiedzenia z rzędu.

W ostatnich miesiącach wzrost inflacji nieco wyhamował. We wrześniu wynosiła 17,2 proc. rok do roku, w październiku wzrosła do 17,9 proc., w listopadzie wzrost był już nieco niższy - 17,4 proc. Widzimy, że inflacja jest ciągle bardzo wysoka, ale nie rośnie. I to mimo pozostawiania stóp bez zmian. Mamy więc już jakiś efekt, na razie mały, ale być może ten trend utrzyma się w dłuższej perspektywie.

RPP widzi jednak oznaki spowolnienia. "W Polsce wzrost PKB w III kw. 2022 r. – zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS – obniżył  się do 3,6 proc. r/r wobec 5,8 proc. r/r w II kw. br. Spowolnienie wzrostu PKB wynikało z silnego spadku dynamiki konsumpcji i inwestycji. W przeciwnym kierunku oddziaływał  natomiast wyższy wkład eksportu netto oraz przyrostu zapasów do wzrostu PKB" - czytamy.

Co więcej: dane  miesięczne – w tym o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży  detalicznej w październiku oraz wskaźniki koniunktury z listopada – sygnalizują zdaniem RPP "dalsze  spowolnienie wzrostu gospodarczego, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są  znaczną niepewnością".

Czytaj także: https://innpoland.pl/188059,rpp-stopy-bez-zmian-inflacji-nie-zmniejsza