Kiedy obniżka stóp procentowych? Jeszcze trochę musisz wytrzymać

Natalia Bartnik
12 grudnia 2022, 14:33 • 1 minuta czytania
Analitycy Crédit Agricole Bank Polska prognozują, że w 2023 r. inflacja wyniesie 12,1 proc. Mówią też, kiedy mogą spaść stopy procentowe.
W 2024 r. NBP dołączy do cyklu łagodzenia polityki pieniężnej Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obniżka stóp procentowych w Polsce

Pod koniec 2024 r. w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w Czechach, Polsce, Rumunii i Węgrzech) wysokość stóp procentowych ma wynieść ok. 5-6 proc. W samej Polsce pierwsze cięcia mają mieć miejsce już w pierwszym kwartale 2024 r. i wyniosą 25 punktów bazowych pb.

Taką prognozę postawili analitycy Crédit Agricole Bank Polska w raporcie "Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-4".

Wraz z obniżającą się inflacją i poprawiającą się sytuacją gospodarczą banki centralne w Czechach i na Węgrzech rozpoczną cykl łagodzenia polityki pieniężnej w II poł. 2023 r., a w 2024 r. dołączą do nich NBP [Narodowy Bank POlski – red.] i NBR [Narodowy Bank Rumunii – red.]. Prognozujemy, że pod koniec 2024 r. stopy procentowe znajdą się w przedziale 5-6 proc. we wszystkich czterech krajach."Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-4"analitycy Crédit Agricole Bank Polska

Według szacunków Crédit Agricole Bank Polska w [pierwszym kwartale 2023 r. w Czechach, Polsce, Rumunii i Węgrzech nastąpi szczyt inflacji. W Czechach ma to być 9,5 proc., w Węgrzech 14 proc., w Rumunii 11,1 proc., a w Polsce 12,1 proc. Obniżenie do okolic 4-5 proc. dla powyższych krajów ma nastąpić w 2024 r.

W raporcie przewidziano również skutki wprowadzenia cyklu łagodzenia cyklu polityki pieniężnej.

Wraz z obniżającą się inflacją i poprawiającą się sytuacją gospodarczą, banki centralne w Czechach i na Węgrzech rozpoczną cykl łagodzenia polityki pieniężnej w II poł. 2023 r., a w 2024 r. dołączą do nich NBP i NBR. Prognozujemy, że pod koniec 2024 r. stopy procentowe znajdą się w przedziale 5-6 proc. we wszystkich krajach."Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-4"analitycy Crédit Agricole Bank Polska

Czytaj także: Dni grozy kredytobiorców w 2023 r. Tak wygląda harmonogram posiedzeń RPP

Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych

W listopadowym artykule w INNPoland pisaliśmy o decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła nie podnosić stóp procentowych. Ekonomista i doktor Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego Jarosław Klepacki podzielił się z nami swoją opinią na ten temat.

Już na podstawie wcześniejszych decyzji udowodniono, że podwyżki nie przekładają się ani na aprecjację (wzrost – red.), ani też na wyhamowanie inflacji, przynajmniej w ujęciu konwencjonalnym. To są kolejne dwa, trzy miesiące, w których inflacja nadal ma charakter progresywny.doktor Jarosław Klepackiekonomista Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

O tym, dlaczego stopy nie zostaną podniesione, powiedział też sam Glapiński. Jego zdaniem największe banki centralne na świecie zacieśniają politykę pieniężną, właśnie przez podnoszenie stóp procentowych. Ma to mieć wpływ również na sytuację gospodarczą Polski. RPP nie zdecydowała się na kolejne kroki z powodu długiego cyklu podwyżek, który zaczął się w 2021 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/186946,nbp-opublikowal-raport-o-inflacji-ponizej-10-proc-dopiero-w-2024-roku