Ta bateria wytrzyma w telefonie 68 lat. Stworzyli ją naukowcy z Polski
- Naukowcy z Rzeszowa opracowali i opatentowali nową metodę wytwarzania akumulatorów cienkowarstwowych
- Polska bateria jest w stanie wytrzymać 68 lat, zakładając, że smartfon ładujemy raz dziennie
- Firma chce produkować kilkadziesiąt tysięcy sztuk tych akumulatorów w ciągu roku
Ta bateria odmieni świat smartfonów? Wytrzyma kilkadziesiąt lat
W czasach zaawansowanych technologii prężnie rozwija się koncepcja Internetu Rzeczy. Urządzenia elektroniczne, które coraz bardziej pomagają nam w codziennym życiu – zarówno te mobilne, jak i bezprzewodowe, potrzebują energii, aby działać.
Od ćwierć wieku do magazynowania energii używano baterie litowo–jonowe. Mimo wielu zalet tego typu baterie mogą doprowadzić do wybuchu, ponieważ wyrzucają gorące opary elektrolitu przy napięciach czy wysokich temperaturach. W związku z tym naukowcy próbują cały czas znaleźć nowe metody przechowywania dużej ilości energii.
Pierwszy krok w tym kierunku zrobiła firma z Rzeszowa – The Batteries. Polscy naukowcy opracowali i opatentowali tanią i energooszczędną metodę wytwarzania baterii cienkowarstwowych.
Korzyści? Jeżeli nasz smartfon, wyposażony w tę nowoczesną baterię, będziemy podłączać do ładowarki tylko raz dziennie, to żywotność akumulatora wyniesie ponad 68 lat. Eksperci z The Batteries przekonują, że wystarczy zaledwie 8 minut, aby naładować telefon z 0 do 100 proc.
Poza tym innowacyjna bateria polskiej produkcji jest odporna na bardzo zróżnicowane warunki. Zakres temperatur, który jest w stanie wytrzymać, waha się od - 40 do 170 stopni Celsjusza.
Jak podaje portal makeaway.pl, specjalny proces produkcyjny sprawia, że bateria jest w stanie wytrzymać skokowy wzrost temperatury nawet do 280 st. C. Dzięki temu możliwe jest drukowanie w procesie SMD.
Czym polska bateria różni się od tradycyjnych?
Zwyczajne baterie litowo–jonowe, a także litowo–polimerowe są wykonane z dużej formy materiału. Jest niejednorodna i posiada wiele dodatkowych substancji, które są niezbędne do utrzymania głównego materiału. Wpływa to zmniejszenie gęstości energetycznej akumulatora.
Z kolei technologia cienkowarstwowa umożliwia osadzanie materiału w postaci krystalicznej. Dzięki temu można wyeliminować wszystkie związki chemiczne, a gęstość energetyczna materiału jest podwojona (może sięgać nawet 1200 Wh/l).
W planach kilkadziesiąt tysięcy baterii rocznie
Obecnie firma The Batteries jest w trakcie tworzenia fabryki pilotażowej pod Rzeszowem. Komponenty używane przez naukowców są sprowadzane z całego świata.
Docelowo nowa fabryka ma posiadać wydajność rzędu 1MW rocznie. Dzięki temu firma będzie w stanie produkować kilkadziesiąt tysięcy sztuk tych nowoczesnych baterii rocznie.
Tę wtyczkę USB pokochali Polacy
Choć o innowacyjnej baterii zapewne dopiero zrobi się głośno, to ostatnio Polacy są wyjątkowo otwarci na nowinki technologiczne. Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, klienci rzucili się na wtyczkę USB, która symuluje ruchy myszki, a więc i także... pracę zdalną.
Vaydeer Mouse Mover kosztuje 69,99 zł i jest aktualnie sprzedażowym numerem 1 na polskim Amazonie.
Czytaj także: https://innpoland.pl/188926,sztuczna-inteligencja-polak-wsrod-tworcow-chatgpt-to-wojciech-zaremba