Niby 500+, a sporo mogą odjąć. W tych przypadkach zmniejszają świadczenie
- Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy
- Osoby, które chcą otrzymywać świadczenie również po 31 maja 2023 r., muszą złożyć kolejny wniosek
- Są sytuacje, w których na dziecko dostanie się mniej niż programowe 500 zł
Nowy wniosek o 500 plus
Pieniądze z aktualnego świadczenia 500 plus będą wpływały tylko do 31 maja 2023 r. Jeśli rodzice chcą je otrzymywać również w kolejnym okresie świadczeniowym, muszą złożyć nowy wniosek. Dzięki temu będą uczestniczyli w programie 500 plus również w czasie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od 1 lutego tego roku.
Ważne terminy
Nie każdy jednak wie o tym, że w kilku przypadkach ZUS potrąca sporą część z tej kwoty, a czasem nawet całą. Pierwszym jest niedotrzymanie terminu. Wystarczy że spóźnisz się o jeden miesiąc, a 500 zł na każde dziecko przepadnie. Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi dokumentami, ale od 1 do 31 lipca albo od 1 do 31 sierpnia, pieniądze przepadną. W pierwszej sytuacji stracisz kwotę za miesiąc, w drugim: za dwa miesiące.
500 plus a rozwód
Gdy rodzice dziecka wezmą rozwód, mogą się zmienić zasady przyznawania świadczenia. Sąd może zadecydować, że opieka nad dzieckiem będzie sprawowana naprzemiennie: po tyle samo czasu u mamy i u taty. Wówczas każde z nich dostaje na miesiąc 250 zł. "Fakt" podaje, że te zasady można zmienić w ZUS-ie tak, aby świadczenie otrzymywał tylko jeden rodzic, ale za to w całości.
500 plus a data urodzin dziecka
Na złożenie wniosku o 500 plus rodzic ma 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli urodziło się w połowie miesiąca, ZUS przyzna jego rodzicom tylko połowę wyjściowej kwoty.
Data urodzin ma znaczenie również wtedy, gdy dziecko staje się pełnoletnie. Świadczenie dzieli się proporcjonalnie na dni i przysługuje za tę część miesiąca, która przypada do dnia, w którym dziecko ukończyło 18 lat.
Czytaj także: Musi być naprawdę źle. PiS nie planuje rzucać w nas pieniędzmi przed wyborami
Jak złożyć wniosek o 500 plus?
W innym artykule w INNPoland wyjaśnialiśmy, jak prawidłowo złożyć wniosek o 500 plus. Przede wszystkim nie można zrobić tego w formie papierowej: jedyny sposób to wysłanie wniosku drogą elektroniczną. W tym celu należy wykorzystać portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub mZUS.
Sam Zakład poleca robić to przez mZUS. Rekomenduje to jako sposób najszybszy i najłatwiejszy. Aplikację można bezpłatnie pobrać na laptopy oraz telefony z Androidem i iOS-em. Jest dostępny w AppStore oraz Google Play.
Jeśli wypełniałeś już wniosek w poprzednim okresie świadczeniowym, program automatycznie uzupełni nowy. Formularz będziesz mógł jednak edytować. Dane dziecka można ewentualnie pobrać z kreatora wniosku ubezpieczenia zdrowotnego.
Czytaj także: https://innpoland.pl/189643,500-plus-dla-seniorow-emeryci-moga-stracic-przez-wysoka-waloryzacje