Na Zachodzie bitcoiny kupuje się na giełdach. A w Polsce u gliwickiej skarbówki
- Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach wystawia na aukcję bitcoina
- W licytacji może wziąć udział każdy, kto wpłaci wadium w postaci 10 procent wartości szacowanej przedmiotu
- Urząd działa w tym przypadku na zlecenie prokuratora
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach poinformował, że wystawia na aukcję bitcoina – a konkretnie 0,12728813 BTC. Licytacja rozpoczęła się dzisiaj, 7 marca, o godzinie 10:00 w siedzibie skarbówki.
Ceną wywoławczą jest 9,5 tysiąca złotych. To 75 procent szacowanej wartości przedmiotu.
Jak pisze Urząd, przedmiot licytacji jest wyjątkowy, jednak jej forma pozostanie standardowa. W aukcji może wziąć udział każdy, a jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to wpłacenie wadium w wysokości 10 procent szacunkowej wartości bitcoina – czyli 1270,30 zł.
Pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób skarbówka weszła w posiadanie bitcoina. Jak informuje rp.pl, przedmiot licytacji ma pochodzić z zabezpieczenia prokuratorskiego. Urząd skarbowy przeprowadza aukcję na zlecenie prokuratora.
Czym jest bitcoin?
Bitcoin to jeden z popularniejszych rodzajów waluty cyfrowej, zwanej potocznie kryptowalutą. Inwestorzy określają bitcoina skrótem BTC, podobnym do PLN czy USD.
Jednak w odróżnieniu do PLN czy USD żaden z rodzajów kryptowaluty nie ma fizycznej reprezentacji. Nie ma czegoś takiego jak bitcoinowe monety czy banknoty – tego rodzaju pieniądz istnieje jedynie w internecie.
Cyfrowe pieniądze trzyma się w cyfrowych portfelach, a do ich kupna i sprzedaży – oraz wymiany na fizyczne pieniądze w którejś ze znanych nam walut – służą giełdy ktyptowalut. Więcej o fenomenie bitcoina możecie poczytać pod tym adresem.
Aukcje bitcoina w Polsce
O licytacjach kryptowalut w Polsce rzadko się słyszy – i jeśli chodzi o województwo śląskie, jest to jedna z pierwszych takich aukcji. Jednak w naszym kraju podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej.
Jak podaje portal Bitcoin.pl, w zeszłym roku Urząd Skarbowy w Białymstoku licytował 0,4 bitcoina. Ceną wywoławczą było 55 tysięcy złotych, natomiast szacowaną – około 73 tysiące.
W aukcji białostockiej skarbówki wzięły udział trzy osoby. Ostatecznie bitcoina wylicytowano za 83 tysiące złotych.
Natomiast w Lublinie wystawiono w zeszłym roku 0,52 bitcoina. W aukcji wzięło wówczas udział 26 osób. Zaczęto od około 24 tysięcy zł. Ostatecznie wirtualny pieniądz wylicytowano powyżej szacowanej kwoty wynoszącej około 48 tysięcy.
Krach w kryptowalutach
Zainteresowanie aukcjami może sugerować, że rynek kryptowalut ma się wciąż dobrze. Jednak ostatnie informacje na ten temat zdają się sugerować, że nie jest już wcale tak różowo. W listopadzie 2022 r. pisaliśmy, że wartość kryptowalut (w tym także bitcoina) spada.
Krach na giełdach wirtualnej waluty sprawia, że inwestorzy – wśród których znajdują się zarówno potężne fundusze, jak i osoby indywidualne czy nawet fundusze emerytalne – tracą pieniądze. Dlatego coraz częściej rezygnują z takich inwestycji.