Firmy z czarnej listy rządu Ukrainy. Na pewno znasz marki, które "sponsorują wojnę"
- Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) podała, które marki wspierają działania Rosji
- Do tej pory (14 lutego 2023 r.) znalazło się na niej 15 firm
- Wśród nich są te założone m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych
Czarna lista Ukrainy
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) prowadzi spis firm, które w jakiś sposób wspierają działania Rosji. Nazywa je "międzynarodowymi sponsorami wojny" lub "sponsorami ataku Rosji na Ukrainę". Lista korporacji jest regularnie aktualizowana, a całość można zobaczyć na stronie sanctions.nazk.gov.ua.
Auchan
W ramach sprzeciwu z Rosji wycofało się wiele korporacji, ale niektóre w niej zostały, jak choćby Auchan. Okazało się, że nie tylko dalej prowadzi w Rosji sklepy. Jednocześnie zaopatruje jej żołnierzy na froncie, ukrywając się pod pozorami "pomocy humanitarnej". Dlatego sieć została nazwana "bezpośrednim sponsorem wojny z Ukrainą".
Powyższą informację ujawniono dzięki śledztwom rosyjskiego serwisu The Insider oraz francuskiego dziennika "Le Monde", który współpracował z brytyjską witryną Bellingcat.
Czytaj także: Sankcje sankcjami, a handel kwitnie. Irlandia sprzedała Rosji samoloty
Firmy, które wspierają Rosję
Niestety okazuje się, że Auchan to zaledwie jedna z piętnastu firm, które w jakiś sposób wspierają Rosję. Poniżej zamieszczamy listę podmiotów razem z uzasadnieniami, które opublikował NACP.
TMS Tankers Ltd.: Grecja
TMS Tankers świadczy kompleksowe usługi dotyczące zarządzania statkami, w tym (...) nadzór nad konserwacją, przeglądami i naprawami, bezpieczeństwem, (...) szkoleniem załogi. (...) Dodatkowo świadczy usługi związane z zarządzaniem handlowym, w tym (...) księgowość (...) i ubezpieczenie.
Minerva Marine Inc.: Grecja
Minerva jest liderem operacyjnym rosyjskich zbiornikowców (rodzaj statku). Działa również w branży chemicznej oraz ropy naftowej.
Thenamaris Ships Management: Grecja
To firma zarządzająca statkami i zarządza "światowej klasy flotą statków oceanicznych".
OpenWay Group: Belgia
OpenWay Group to wysoko ceniony deweloper oprogramowania bankowego. Wprowadził w Rosji platformę do płatności elektronicznych Mir, aby system bankowy kraju stał się niezależny od kart Visa oraz Mactercard.
Danieli: Włochy
Danieli to dostawca instalacji oraz urządzeń w przemyśle metalowym. Pośrednio lub bezpośrednio współpracuje z rosyjskimi przedsiębiorstwami przemysłu zbrojeniowego.
Delta Tankers Ltd.: Grecja
Firma spedycyjna, której działalność została oparta na tankowcach.
Dynacom Tankers Management Ltd.: Grecja
DTM reprezentuje silną pozycję w przemyśle naftowym, ze statkami zawijającymi do ponad 1000 portów rocznie na wszystkich 7 kontynentach, łącząc międzynarodowe gospodarki i obsługując klientów na całym świecie.
Bonduelle: Francja
Firma działa w branży przetwórstwa przemysłowego warzyw (produkty świeże, mrożone i konserwowe). Płaci podatki, cła i inne opłaty na rzecz Rosji, wspierając ją finansowo.
P&G (Procter&Gamble): Stany Zjednoczone
P&G jest międzynarodową korporacją zajmującą się dobrami konsumpcyjnymi. Należą do niej takie marki jak Gillette, Ariel, Tide, Lenor, Comet, Fairy, Mr.Proper czy Pampers.
Leroy Merlin: Francja
Leroy Merlin Vostok to główne przedsiębiorstwo Federacji Rosyjskiej, (...) jest dla niej znacznym źródłem dochodów, wspiera w ten sposób działania mające na celu (...) obalenie konstytucyjnego porządku publicznego, przejęcie władzy państwowej, zmianę granic terytorium lub granicy państwowej Ukrainy, naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, co podważa procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie, zagraża jej pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu, suwerenności i niepodległości. (...) 17 marca odcięli ukraińskie biuro od komunikacji korporacyjnej i zapowiedzieli zwiększenie dostaw do Federacji Rosyjskiej.
Mondi Group/Mondi PLC: Wielka Brytania
Firma jest światowym liderem w produkcji opakowań i papieru. Po tym, jak TetraPak wycofał się z Rosji, Mondi zastąpiło go jako lider branży na rynku rosyjskim.
COMNAV TECHNOLOGY LTD.: Chiny
Firma technologiczna produkująca sprzęt do nawigacji oraz poszukiwań. Produkuje moduły zdolne odbierać sygnały GPS.
Auchan: Francja
Międzynarodowa grupa detaliczna. Auchan jest 35 największym pracodawcą na świecie.
eKassir: Rosja
Ekassir to rosyjski producent oprogramowania do bankomatów, terminali i innego sprzętu bankowego. Ponieważ wiele zagranicznych firm wycofało się z rynku rosyjskiego, dziś Ekassir zapewnia nieprzerwane działanie sprzętu sankcjonowanych banków Federacji Rosyjskiej.
Liberian International Ship&Corporate Registry: Stany Zjednoczone
W rejestrze LIS&CR znajduje się ponad 5 tys. statków, których łączna masa to ok. 200 mln ton brutto. Stanowi to 14 proc. światowej floty oceanicznej.
Żona oligarchy Rosji w ubraniach polskiej marki
Elena Perminova to żona rosyjskiego oligarchy Alexandra Lebedeva, który do 1992 r. był oficerem KGB i otwarcie popiera aneksję Krymu. Perminova opublikowała na Instagramie zdjęcie, na którym pozuje w ubraniach polskiej projektantki Magdy Butrym.
"Prawdziwe dzieło sztuki. Dziękuję Magdzie Butrym za to święcące arcydzieło" – napisała na Instastory. Redakcja INNPoland.pl poprosiła o komentarz do tej sprawy firmę Magdy Butrym. Przedstawicielka spółki zaprzecza, jakoby polska projektantka nawiązała współpracę z żoną rosyjskiego oligarchy. "Lena Perminova nie jest ambasadorką brandu Magda Butrym, marka nie współpracuje z Leną, nie wypożycza jej sampli ani nie oferuje prezentów. Jej post nie jest oznaczony jako "paid partnership", na social media MB nie ma tych zdjęć. Jeśli Lena oznacza markę Magdy Butrym na swoim Instagramie, to robi to z własnej inicjatywy, a produkty musiała kupić w jednym z miejsc sprzedaży" – czytamy w komentarzu nadesłanym przez Anię Martin z Warsaw Creatives.
Czytaj także: https://innpoland.pl/190484,cena-paliwa-z-rosji-unia-ustalila-limit-na-jej-produkty-naftowe