ChatGPT to nowy Szekspir? Sztuczna inteligencja zadebiutuje w teatrze
- W londyńskim Riverside Studios odbędzie się niezwykły spektakl teatralny
- Sztuka została napisana przez ChatGPT
- Sztuczna inteligencja wybrała również oświetlenie oraz ścieżkę dźwiękową
Czym jest "PlayAI"?
ChatGPT napisał sztukę teatralną, której premiera odbędzie się w Riverside Studios w Londynie. Jak wskazuje na swojej stronie RS, projekt jest eksperymentem, a jego efekty będzie można zobaczyć jeszcze w kwietniu 2023 r. "PlayAI" pojawi się na deskach teatru:
- w piątek 28 kwietnia o godz. 19:00;
- w sobotę 29 kwietnia o godz. 13.00, 16.00, 19.00.
Za samą produkcję odpowiada Metatheto Theatrical. Reżyser to Matt Bond.
Czytaj także: ChatGPT będzie pisać prace naukowe. Niektórzy już z nim eksperymentują
Sztuka teatralna ChatGPT
"PlayAI" to ekscytujący, unikalny projekt teatralny, ostatecznie i po wielu namowach napisany przez ChatGPT (model sztucznej inteligencji wchodzący w interakcje przez konwersacje), który ma na celu wywołanie rozmowy o przyszłości naszej branży i jej związku z AI. To teraz popularny temat, ten projekt to nic innego jak chwyt [marketingowy – red.].
Riverside Studios informuje, że sztuka została napisana dla konkretnych aktorów, ale obsada pozostaje nieznana. Projekt ma "przesunąć granice tego, co sztuczna inteligencja może zrobić w zakresie tworzenia teatru". ChatGPT nie tylko napisał PlayAI, ale też zasugerował wybór oświetlenia, scenografii oraz dźwięku.
ChatGPT w grze komputerowej
Debiut na deskach teatru to nie wszystko. W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że ChatGPT mógł zagrać w grę komputerową. Sześciu ekspertów udostępniło mu taką podobną do The Sims, będącą symulatorem ludzkich zachowań. O projekcie czytamy w Generative Agents: Interactive Simulacra of Human Behavior" opublikowanym na arxiv.org.
Akcja rozgrywa się w miasteczku Smallville. Widzimy 25 postaci, które informatycy nazywają agentami. W ich pamięci możemy przeczytać, czym zajmowały się wcześniej. Główną postacią w grze jest Isabelle, która chce zaplanować przyjęcie walentynkowe. Inni starają się np. promować sztukę albo prowadzić własne podcasty.
Błędy w grze ChatGPT
Sztucznej inteligencji jeszcze daleko do rangi profesjonalnego gracza. Pojawiło się kilka błędów, choć specjaliści już wiedzą, jak można je wyeliminować. Jeden z nich dotyczy przekazywania informacji, a inny... korzystania z toalet.
Akademik ma łazienkę, którą może zajmować tylko jedna osoba, mimo że nazwa sugeruje coś innego. Niektórzy agenci zakładali, że łazienka jest przeznaczona dla więcej niż jednej osoby, ponieważ z tych w akademiku zwykle może korzystać więcej niż jedna osoba jednocześnie. Decydowali się wejść, gdy w środku była jeszcze jedna osoba.