Sztuczna inteligencja poleci filmy i wyjaśni, co oglądasz. TikTok dostanie własne AI
Chatbot nazywa się Tako. TikTok wprowadza go w zamkniętych testach, w celu optymalizacji wyszukiwania i odkrywania kolejnych materiałów na platformie. Patrząc na to, jak rewolucyjna technologia jest rozchwytywana przez wszelkiego rodzaju firmy, wprowadzenie tej zmiany na TikToku wydawało się kwestią czasu.
Jako Tako
Zrzuty ekranu ze smartfona z użyciem Tako zaprezentował światu blog The Watchful. AI znajdzie się ponad większością ikon, w symbolu przypominającego nieco duszka z Pac-Mana. Pole rozmowy zajmuje cały ekran.
W udostępnionych materiałach widzimy ostrzeżenie w oknie czatu, żeby nie korzystać porad w tematach medycznych, prawnych i finansowych.
AI pomoże w wyszukiwaniu kolejnych filmów i objaśnianiu kontekstu do nich. Specjalizacją bota ma być zbieranie preferencji użytkownika, w celu precyzyjnego dostarczania polecanej zawartości.
Tajemniczy bot
Ze względu na zamkniętą naturę testów, dostępne informacje są skromne. Nie wiadomo, na jakim modelu językowym bazuje Tako, ale odpowiada za niego zewnętrzna firma.
Rzecznik TikToka nie zdradza też dalszych planów po eksperymencie na Filipinach czy co do szerszych zastosowań ich AI. Nazwa bota raczej nie ulegnie zmianie, Tako zostało zastrzeżone przez firmę jako znak handlowy.
Hiper-algorytm
Algorytm TikToka jest już dobrze wyrobiony i łatwo z nim odnaleźć poszukiwane treści. Jest elastyczny, ale ma swoje ograniczenia. Jeśli zatrzymamy się na chwilę dłużej na filmie czy dwóch, to zalewa użytkownika powiązanymi treściami, nawet jeśli byliśmy ich ciekawi tylko przez chwilę.
Jeśli Tako będzie potrafił odróżniać nasze rzeczywiste zainteresowania od kaprysów, może uprzyjemnić korzystanie z ogromu materiałów tej platformy. Aplikacja rozrosła się błyskawicznie, a według statystyk w 2021 roku dziennie umieszczano ponad 23 miliony filmików. To 272 nagrania na sekundę.
Przy takiej kolosalnej zawartości, AI rzeczywiście może stać się niezbędne do odnajdywania interesujących człowieka treści.
Czy AI TikToka będzie bezpieczne?
Jeśli poczuliście pewne obawy, na myśl, że na TikToku bot będzie dokładnie śledził wasze preferencje, nie jesteście jedyni. O wątpliwościach dotyczących bezpieczeństwa chińskiej aplikacji mówi się coraz częściej na świecie i wprowadzane są obostrzenia do jej używania. O Polskim projekcie w tej sprawie pisała u nas Maria Glinka.
Czytaj także: https://innpoland.pl/192689,czy-polska-zablokuje-tiktoka-minister-ds-cyfryzacji-tlumaczyZ każdym miesiącem coraz więcej państw decyduje się na blokadę TikToka. Szerokim echem odbiły się decyzje podjęte w USA – Amerykanie uważają bowiem, że TikTok to narzędzie, które Chińczycy wykorzystują do szpiegowania.
Najpierw zakazano TikToka w amerykańskim wojsku. Później zabroniono korzystać z tej aplikacji również członkom Izby Reprezentantów, a Kongres USA nakazał usunąć TikToka z telefonów i urządzeń służbowych. Pod koniec lutego na taki sam krok zdecydowała się Komisja Europejska (KE).