Mieszkanie bez podatku, ale tylko pierwsze. Sejm zdecydował. Ile można zyskać?
Sejm zdecydował, że zniesiony zostanie 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Stało się tak wraz z uchwaleniem w piątek 26 maja ustawy o likwidacji użytkowania wieczystego wraz z poprawkami.
Zniesienie podatku PCC na pierwsze mieszkanie to spora oszczędność, dla kupujących nieruchomości z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki. W przypadku rynku pierwotnego, czyli mieszkań deweloperskich, nie było obowiązku uiszczania podatku PCC i to się nie zmienia.
Jednak właśnie nieco bardziej poszkodowani byli ci, którzy nieruchomości nabywali z rynku wtórnego. Musieli bowiem rozliczyć się ze skarbówką – to 2 proc. wartości nieruchomości w ramach czynności cywilno-prawnych.
Zniesienie PCC na pierwsze mieszkanie. Ile zaoszczędzisz?
– Znosimy podatek 2 proc. tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe – zapowiada minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
"Takie zmiany cieszą, ponieważ w kieszeni młodych zostanie sporo pieniędzy. Przy mieszkaniu za 500 tys. - 10 tys. oszczędności" – wylicza na Twitterze Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości.
"Zmiana polega na zniesieniu 2 proc. PCC w przypadku sprzedaży prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia" – dodał, powołując się na przpisy.
Hurtowe zakupy będą droższe
Zakup pierwszego mieszkania będzie nieopodatkowany, ale inaczej sprawa ma się w przypadku hurtowych zakupów. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup sześciu lub więcej nieruchomości w ramach jednej inwestycji, zapłaci więcej.
Stawka PCC w takim przypadku wzrośnie do 6 proc. – Zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym – wyjaśnił minister Waldemar Buda.
Czytaj także: https://innpoland.pl/194489,ile-kosztuja-truskawki-ceny-na-bazarach-spadaja-biedronka-wzbogaca-oferteKoniec programu Mieszkanie Plus. Buda: "nie wypalił"
Niespełna dwa tygodnie temu Buda ogłosił, że rząd zamyka program Mieszkanie Plus, który miał odmienić polskie mieszkalnictwo.
– Mieszkanie Plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (...) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu Plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat – oznajmił Buda w programie "Rzecz o polityce" na portalu rp.pl.
Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z października 2021 r. w ramach rządowego programu do użytku oddano niewiele ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. było wówczas w trakcie budowy. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 r. w budowie będzie 100 tys. mieszkań w ramach tego programu. Mieszkańcy bloków wybudowanych w ramach Mieszkania Plus płacą krocie i dostają gigantyczne podwyżki. – Proszę mi wierzyć, że w Dębicy da się wynająć podobne mieszkanie o wiele taniej. Z piwnicą, umeblowane. My musieliśmy sami umeblować mieszkania. Dostaliśmy je w stanie deweloperskim, z parkietem, płytkami w kuchni i łazience oraz wanną, umywalką i ubikacją. Wszystko musieliśmy kupować sami, ale znaliśmy zasady. Przecież miały być niskie czynsze – przyznał w rozmowie z INNPoland.pl jeden z mieszkańców dębickiego osiedla.