mObywatel 2.0 zalicza falstart. Nie ruszy na iPhone i nie tylko

Sebastian Luc-Lepianka
14 lipca 2023, 12:50 • 1 minuta czytania
Dzisiaj wchodzi w życie długo oczekiwana i szumnie zapowiadana aplikacja mObywatel 2.0. Niestety, nie dla każdego. Jak się szybko okazało, premiera jest daleka od ideału i użytkownicy Apple są szczególnie poszkodowani, a większość obywateli ma problem, by w ogóle dodać dokumenty.
mObywatel zaliczył falstart. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od czerwca elektroniczny dowód osobisty jest równowarty fizycznemu, a aktualizacja aplikacji mObywatel do wersji 2.0 miała całkowicie przenieść nasze dokumenty do sieci. Do tego wygodniejsze autoryzacje, możliwość płacenia BLIKiem… ale nie jest szczególnie różowo, jeśli korzystacie z urządzeń opartych o system iOS.


mObywatel 2.0 nie działa na urządzeniach Apple?

Serwis "Niebezpiecznik" poinformował o problemach z działaniem aplikacji na urządzeniach mobilnych od Apple. Jeśli korzystaliście z mObywatela na iPhone, możecie mieć problem, by wdrożyć aktualizację apki. Można ją odinstalować i zainstalować ponownie, ale wtedy pojawiają się inne problemy: trzeba zakładać profil od nowa i system nie radzi sobie z pobraniem dokumentów.

W komentarzach pojawia się więcej relacji od użytkowników. U niektórych, na w pełni zaktualizowanych iPhone 14, apka się aktualizuje poprawnie, ale ma problemy z działaniem. Są doniesienia o błędach autoryzacji, problemach z dodawaniem dokumentów, czy nawet kłopotach z połączeniem z Internetem albo serwerem albo niedziałającymi zabezpieczeniami, mającymi potwierdzać naszą tożsamość.

Innymi słowy - szeroki zakres usterek. Część z nich zapewne wynika z obciążenia serwerów wywołanego nagłym zainteresowaniem użytkowników. Niektórzy zauważali, że w godzinach nocnych przeprowadzali aktualizacje mObywatela 2.0 i dodawali dokumenty bez żadnych problemów.

Pewne bolączki dotyczą nie tylko iPhone.

mObywatel 2.0 ma też problemy na Androidzie

Użytkownicy telefonów na systemie Android 13 informują, że i u nich zdarzają się podobne problemy. Nie mogą dodać dokumentów i połączyć się z serwerem. Wśród telefonów z usterkami podają m.in. Pixel 6 i 7, S22, S23.

Problem nie jest ze sprzętem, a apką jako taką. Sprawdziłem sam, celowo na wysłużonym Samsung Galaxy A6 i mogę potwierdzić, że aplikacja zawiesiła się przy dodawaniu dowodu osobistego, pokazując mi informację o "wewnętrznym błędzie serwera", a następnie ekran z błędem połączenia. 

Zrzutów ekranu nie mogę udostępnić z powodu zabezpieczeń aplikacji, które szczęśliwie funkcjonowały. Nie miałem jednak problemów ani z jej instalacją ani z aktualizacją.

Na chwilę obecną nie ma oficjalnego komunikatu od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Nie licząc Twittera Janusza Cieszyńskiego.

Płatności w mObywatelu bez przetargów

O ile to nie pierwszy raz, kiedy apka Ministerstwa Cyfryzacji w dniu wdrożenia ma problem z obsłużeniem liczby chętnych, mObywatel 2.0 już wcześniej wywoływał kontrowersje. Podmiot obsługujący płatności w niej został wybrany bez przetargów.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195887,wiemy-kto-obsluzy-platnosci-w-mobywatel-bank-zostal-wybrany-bez-przetargu

Jak ustalił portal money.pl, Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji bez przetargów powierza zarządzanie usługę ePłatności Banku Gospodarstwa Krajowego. To państwowy bank, należący w całości do Skarbu Państwa. W jego zarządzie w latach 2016-2021 zasiadał ojciec ministra, Przemysław Cieszyński.