Sukces pierwszego turystycznego lotu w kosmos. Wiemy, ile kosztują bilety
Pierwsi turyści przekroczyli granicę kosmosu
W czwartek 10 sierpnia 2023 r. o godz. 17:20 czasu polskiego samolot kosmiczny VSS Unity firmy Virgin Galactic wyruszył w pierwszą turystyczną podróż w kosmos. Maszyna wystartowała ze Spaceport America w Nowym Meksyku. O godz. 17:40 wróciła na Ziemię. Wydarzenie było transmitowane na żywo w internecie.
Na początku maszyna wzbiła się na wysokość kilkunastu kilometrów przy pomocy samolotu. Później, już przy użyciu własnego napędu, wzniosła się na około 80 km nad Ziemię. W USA ta wysokość jest uznawana za granicę kosmosu, więc uznano, że pierwszy turystyczny lot w kosmos zakończył się sukcesem.
Pasażerowie mogli podziwiać planetę z oddali i doświadczyć na własnej skórze stanu nieważkości.
Ile kosztuje lot w kosmos? Ceny nie odstraszają miłośników mocnych wrażeń
Jak donosi portal next.gazeta.pl, na pokładzie VSS Unity znalazły się trzy osoby. To emerytowany brytyjski sportowiec i olimpijczyk Jon Goodwin, cierpiący na chorobę Parkinsona oraz pochodząca z państwa Antigua i Barbuda przedsiębiorczyni i trenerka personalna Keisha Schahaff, a także jej 18–letnia córka Anastatia Mayers.
Poza nimi w kosmos poleciało dwóch pilotów – kapitan Frederick W. Sturckow i pilotka Kelly Latimer. Na pokładzie pojawiła się także Beth Moses, która pełni funkcję astronauty–instruktora.
Za tak wyjątkową podróż turyści musieli zapłacić ogromne pieniądze. Godwin kupił swój bilet w kosmos w 2005 r. i wydał na niego 200 tys. dolarów, czyli około 800 tys. zł (po obecnym kursie).
Bilety pozostałych pasażarek kosztowały po 250 tys. dolarów, czyli ponad 1 mln zł. Jednak jak donosi TVN24 Schahaff wygrała swój bilet na loterii i postanowiła wziąć na pokład córkę. Tym samym stała się jedną z najmłodszych osób w historii, które dotarły do przestrzeni suborbitalnej.
Obecnie turystyczne bilety w kosmos są jeszcze droższe – kosztują aż 450 tys. dolarów (1,8 mln zł). Jednak nawet takie ceny nie odstraszają kolejnych chętnych do podbijania kosmosu. W kolejce jest już 800 osób.
Jeszcze przed startem firma Virgin Galactic zapowiedziała, że jeśli dzisiejszy lot zakończy się sukcesem, to kolejne będą organizowane co miesiąc. Zatem kilkaset szczęśliwców może mieć szansę spełnić swoje galaktyczne marzenie.
Nie jest to pierwsza kosmiczna misja Virgin Galactic. Debiut miał miejsce pod koniec czerwca 2023 r., jednak wówczas podróż miała charakter badawczo–szkoleniowy. Pieniądze na ten cel wyłożyły włoskie siły powietrzne.
Porażka rakiety Muska
Dużo mniej szczęścia niż turyści miał niedawno Elon Musk. W czwartek 20 kwietnia 2023 r. około godz. 15:30 czasu polskiego w kosmos poleciała najpotężniejsza rakieta w historii świata – Starship.
Statek kosmiczny, wyprodukowany przez SpaceX Muska, był napędzany 33 silnikami i mierzył 120 m. Starship oderwał się od ziemi w Boca Chica w Teksasie w USA i ruszył ku przestrzeni kosmicznej. Jednak jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, podróż nie trwała długo. Rakieta Starship eksplodowała cztery minuty po starcie.