Tusk chce podnieść zasiłek, który sam obniżył. "Konkret" za ponad 6 tys. złotych
Platforma Obywatelska – w ramach "100 konkretów" – obiecuje wzrost kwoty zasiłku pogrzebowego. Świadczenie to ma wzrosnąć do kwoty przekraczającej 6 tysięcy złotych.
Wraz z inflacją rosną koszty – również godnego pochowania najbliższych, a wiele osób ma po prostu problem, by przygotować pochówek na odpowiednim poziomie. Dlatego też propozycja to krok w dobrą stronę. Nie brakuje malkontentów, którzy już wypominają Donaldowi Tuskowi, że to jego rząd w 2010 r. obniżył ten zasiłek.
Taki zwrot akcji to oczywiście przedwyborcza gra, na pewno będzie też kosztowna, ale umówmy się, mowa tu o – raz jeszcze podkreślmy – godnym pochowaniu najbliższych osób.
Przedwyborcza obietnica
W miniony weekend dwie największe partie – PiS i KO – miały swoje konwencje wyborcze. Ta druga formacja zaprezentowała "100 konkretów na 100 dni" – to zobowiązanie partii pretendującej do przejęcia władzy w Polsce do przeprowadzenia istotnych reform na pierwszych 100 dni rządzenia.
Według zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej, zasiłek pogrzebowy zostanie zwiększony do poziomu wynoszącego 150 proc. płacy minimalnej, co oznacza, że od lipca 2024 roku wynosiłby on 6450 złotych, w porównaniu do obecnych 4 tys. złotych.
Zasiłek pogrzebowy to pomoc państwa w pokryciu kosztów związanych z ceremonią pogrzebową po utracie bliskiej osoby. W rzeczywistości często jednak nie wystarcza on na pokrycie wszystkich związanych z tym wydatków (średnio to około połowa kosztów).
Jak przypomina money.pl, politycy PO tłumaczyli już wcześniej, że decyzja obniżenia zasiłku pogrzebowego wynikała z tego, iż "dochodziło do patologii, że mieliśmy najwyższy w Europie zasiłek" oraz rozwiązanie to "zamiast służyć rodzinie, w większym stopniu służyło firmom pogrzebowym".
Prawo do zasiłku pogrzebowego
Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny zmarłej osoby, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Ponadto zasiłek ten może zostać przyznany także obcym – pracodawcom, domom pomocy społecznej, gminom, powiatom, osobom prawnym kościołów lub związków wyznaniowych, jeśli zorganizują pogrzeb i pokryją jego koszty.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje tym, którzy pokryją koszty pogrzebu osoby:
- która miała prawo do emerytury lub renty, w tym członka rodziny takiej osoby;
- ubezpieczonej, w tym ubezpieczonej z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, w tym członka rodziny takiej osoby;
- która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego;
- która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
- cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych pobierającej świadczenia pieniężne;
- która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, w tym członka rodziny takiej osoby – jeśli członek rodziny spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej;
- która pobierała rentę socjalną;
- która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach;
- która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym członka rodziny takiej osoby;
- która miała ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, w tym członka rodziny takiej osoby;
- która miała ustalone prawo do emerytury pomostowej, w tym członka rodziny takiej osoby jako: pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego.