Cieszyński zapowiada nowość w mObywatelu. Skorzystają przedsiębiorcy
mBiznes dla przedsiębiorców. Nadchodzi nowy moduł mObywatela
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekazał na Twitterze, że mObywatel zostanie wzbogacony o nowe funkcje. Skorzystają z nich osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników. Z wyliczeń szefa resortu wynika, że takich osób jest w Polsce ponad milion.
"Właśnie dla takich osób @pisorgpl uruchomi mBiznes czyli moduł mObywatela, który pozwoli wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z prowadzeniem takiej firmy. ZUS, podatki, zezwolenia, korespondencja z urzędami – to wszystko będzie możliwe bez wychodzenia z biura" – czytamy we wpisie Cieszyńskiego na Twitterze.
Minister dopytuje w poście, czy nowe rozwiązanie "podoba się" użytkownikom. W komentarzach trudno jednak znaleźć pochlebne słowa.
Wielu internautów zwraca uwagę na wzrost podatków i problematyczną składkę zdrowotną, której za sprawą Polskiego Ładu nie można już odliczyć. "Problemem jest wysokość pisowskiego haraczu, a nie sposób zapłaty" – przekonuje jeden z nich.
Wirtualny portfel z serwisem wideo. Oto mTV po polsku
Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w ubiegłym tygodniu minister cyfryzacji zapowiedział, że mObywatel będzie posiadał także moduł mTV. Dzięki niemu użytkownicy zyskają dostęp do serwisu wideo.
Transmisje sportowe to każdego roku najpopularniejsze programy i dlatego chcemy, aby dostęp do wszystkich meczów naszej kadry był zawsze w Waszych telefonach - tłumaczył Cieszyński. Jak dodał, mTV ma zadebiutować w nowej kadencji PiS.
Poza dostępem do transmisji sportowych, użytkownicy będą mieli możliwość przeglądać cyfrowe dobra polskiej kultury. Cieszyński podkreślił, że utwory wyprodukowane za publiczne pieniądze "będą musiały docelowo być udostępniane także w tej formule".
Internauci szybko okrzyknęli nowy moduł "narodowym Netfliksem".
mObywatel 2.0. zaliczył falstart
Z kolei 14 lipca 2023 r. rządowa aplikacja została zaktualizowana do wersji mObywatel 2.0. Największą nowością w rządowej aplikacji jest możliwość dodania elektronicznego dowodu tożsamości (mDowód). To zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego i paszportu), którym będziemy mogli posługiwać na terenie kraju. Od 1 września mDowód jest akceptowany przez banki.
Pojawiły się jednak ogromne problemy wiele osób nie mogło zalogować się do aplikacji. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, głos w tej sprawie zabrał też Cieszyński w nagraniu opublikowanym na Twitterze.
– Po pierwsze, mamy 190 tys. aktywacji nowych mDowodów. To oznacza, że mimo że mamy sobotę zainteresowanie jest dalej duże – oznajmił. Jego zdaniem to właśnie popularność mObywatela 2.0. sprawiła, że pojawiły się zakłócenia.