Czas na 500 plus na kota i psa. Sprawdź, jak otrzymać wsparcie dla czworonogów
Oferta skierowana do właścicieli czworonogów jest potocznie znana jako 500 plus na kota i psa. To ze względu na wysokość świadczenia, które będą finansować gminy w całej Polsce
500 plus na kota i psa - co to jest, jak działa
500 plus dla kota i psa to możliwość zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Większość gmin w Polsce, chcąc walczyć z bezdomnością psów i kotów postanowiła, że będzie pokrywać koszty drogich zabiegów, takich ja sterylizacja i chipowanie udomowionych czworonogów.
Właściciele kotów i psów co prawda nie dostaną pieniędzy do ręki, ale w ramach programu będą mogli skorzystać z usług oferowanych przez gabinety weterynaryjne. Urząd opłaci po spełnieniu określonych kryteriów wykonany zwierzęciu zabieg.
Istotne w kontekście 500 plus dla kota i psa jest to, iż ze wsparcia gminy można skorzystać wiele razy, ponieważ program zakłada finansowanie kilku rodzajów zabiegów weterynaryjnych.
Jak dostać dodatkowe pieniądze na kota i psa
Gminy nie będą rozdawały gotówki właścicielom czworonogów, ale będą finansować wiele zabiegów weterynaryjnych. Darmowe chipowanie zwierzęcia po sterylizacji, jak i sama sterylizacja to zabiegi, których koszt pokrywa wiele gmin w całym kraju.
W programie biorą też udział największe miasta w Polsce, takie jak: Warszawa, Poznań, Wrocław i Lublin. We wszystkich przypadkach urzędy gmin pokrywają cały koszt zabiegu, więc zabieg jest w 100 proc. za darmo.
500 plus dla psa – jak skorzystać?
Jeśli chcesz, aby gmina sfinansowała zabieg sterylizacji lub chipowania twoje kota lub psa, to koniecznie zajrzyj na stronę najbliższego urzędu lub osobiście udaj się do odpowiedniego wydziału.
W zdecydowanej większości przyznawaniem 500 plus dla kota i psa zajmuje się jednostka ds. ochrony środowiska. Oto jakie warunki musi spełnić zwierzę aby kwalifikowało się do programu wsparcia:
- stan zdrowia zwierzęcia musi pozwalać na bezpieczne podanie znieczulenia i narkozy,
- zwierzę musi mieć minimum pół roku
Kwota 500 złotych na psa i kota jest orientacja, ponieważ cena wykonania zabiegu sterylizacji i chipowania różni się w zależności od miasta, gdzie wykonywany jest zabieg oraz od płci i wieku zwierzęcia.
Tańsze są zabiegi u samców, natomiast sterylizacja samiczki, to koszt przekraczający najczęściej 450 złotych. Przykładowo w Warszawie cena sterylizacji kotki to wydatek rządu 460 złotych w klinice weterynaryjnej na Mokotowie.
Dodatkowe pieniądze na zwierzę nawet dwa razy w roku
Gminy i miasta w całej Polsce oferują pokrycie wydatków związanych z przeprowadzaniem u udomowionych zwierząt zabiegów medycznych. Właściciele mogą skorzystać z dofinansowania aż dwa razy w roku. Taki system działa już z powodzeniem w Poznaniu.
Tu osoba posiadająca zwierzę, wnioskując o pieniądze na zabieg weterynaryjny, musi udokumentować, że na stałe zamieszkuje na terenie stolicy wielkopolski. Wtedy urząd deklaruje, że pokryje nawet dwukrotnie wydatki związane z wizytą czworonoga w przychodni weterynaryjnej.
Wszystkie urzędy, do których wnioskujemy o tzw. 500 plus na kota i psa wymagają od petentów przedłożenia odpowiednich dokumentów, które dowodzą, że ci na stałe zamieszkują na terenie gminy, od której oczekują sfinansowania zabiegu u swojego czworonoga.