Służby biją na alarm, ten lek znika ze wszystkich aptek. Wykryto wadę

Maria Glinka
09 października 2023, 20:09 • 1 minuta czytania
Ze wszystkich aptek w Polsce zniknie lek przeciwdepresyjny. Wadę wykryto w czterech partiach preparatu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) będzie kontynuował postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
GIF wycofuje lek przeciwdepresyjny, Fot. Andrzej Stawinski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Antydepresant znika z aptek. GIF wykrył wadę

W poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował, że wycofuje lek przeciwdepresyjny. W żadnej aptece w Polsce pacjenci nie kupią już czterech partii preparatu Trazodone Neuraxpharm, Trazodoni hydrochloridum (100 mg, 30 tabletek).


Za produkcję tego leku odpowiada firma Neuraxpharm Arzneimittel GmbH z siedzibą w Langenfeld w Niemczech.

Z rynku znikną numery serii: P2200932 (data ważności 01.2024 r.), P2200933 (data ważności 01.2024 r.), P2205459 (01.2024 r.) oraz P2206612 (10.2024 r.).

GIF informuje, że od podmiotu odpowiedzialnego za lek antydepresyjny otrzymał informację o błędnym wyniku w zakresie twardości preparatu. Właśnie z uwagi na wątpliwości jakościowe antydepresant został wycofany.

"Może to dowodzić odmiennego wpływu przenikalności gazów przez opakowanie bezpośrednie (blistry), wytworzone z różnego rodzaju folii, na przedmiotowy produkt leczniczy" - czytamy w uzasadnieniu decyzji o wycofaniu leku.

Trazodone Neuraxpharm to lek przeciwdepresyjny, inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Stosuje się go do leczenia depresji u dorosłych.

GIF wycofuje też lek na erekcję, wcześniej wycofał przeciwbólowe i na raka

Również w poniedziałek GIF ogłosił, że z rynku znika Tadalafil Aurovitas, Tadalafilum (20 g) czyli lek na erekcję. Z aptek znikną cztery partie preparatu:

Za ten lek odpowiada Aurovitas Pharma Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Z kolei w sierpniu GIF alarmował, że popularne leki przeciwbólowe są niezdatne do użytku. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w serii produktów leczniczych, za które odpowiada niemiecka firma B. Braun, wykryto "krzyżowe zanieczyszczenie".

W uzasadnieniu decyzji GIF tłumaczył, że w preparatach pojawiły się "śladowe ilości midazolamu". Midazolam jest wykorzystywany do znieczulenia i leczenia napadów padaczkowych. Niektórzy stosują go również w przypadku problemów ze snem i nadpobudliwości.

W związku z ryzykiem reakcji alergicznych GIF wycofał z rynku 35 preparatów leczniczych. Na liście figurowały m.in. paracetamol i ibuprofen.

Natomiast w kwietniu GIF podjął decyzję, że ze wszystkich aptek w Polsce zniknie jedna partia leku Vectibix. Wykryto w niej wadę jakościową, która polegała "niedostatecznie mocnym zaciśnięciu aluminiowych kapsli na szyjkach fiolek z lekiem".

GIF wyjaśnił, że w rezultacie ta partia leku straciła jałowość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Jest to lek stosowany w leczeniu raka jelita grubego.