Grupa Polsat Plus podejmuje się dużego partnerstwa. Będą towarzyszyć temu nowe inwestycje

redakcja INNPoland.pl
26 października 2023, 15:31 • 1 minuta czytania
Grupa Polsat Plus i Google Cloud podpisały partnerstwo w celu dążenia do transformacji cyfrowej i rozwoju zrównoważonego rozwoju w polskiej gospodarce. Współpraca obejmuje zarówno przeniesienie infrastruktury IT Grupy Polsat Plus w chmurę jak i inwestycje w zielone technologie.
Współpraca Google Cloud z Grupą Polsat Plus. Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

26 października padło ogłoszenie o pierwszej umowie Google na zakup energii elektrycznej w Polsce z Grupą Polsat Plus. Medialno-telekomunikacyjny holding Zygmunta Solorza świadczy w naszym kraju ponad 20 milionów usług. Ta współpraca ma wpłynąć korzystnie na rozwój zielonej gospodarki w Polsce oraz przenieść infrastrukturę IT Polsatu do wydajnej chmury Google.


Inwestycja w odnawialne źródła energii

W ramach Strategii 2023+ Grupa inwestuje w nowe, odnawialne źródła czystej energii. W 2024 roku zainstalowana moc czystej energii wyniesie około 330 megawatów (MW) energii. W 2025 roku będzie to 740 MW, w tym projekty farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy blisko 300 MW. 

– Cieszę się, że Grupa Polsat Plus i Google Cloud połączyły siły w ramach partnerstwa, które będzie realizowane zarówno w obszarze najnowocześniejszych technologii, jak i transformacji energetycznej. To świetna wiadomość dla przyszłości i rozwoju naszej Grupy, której trzy główne filary działalności to media, telekomunikacja i produkcja czystej energii – mówi Zygmunt Solorz, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Polsat Plus.

Google podpisał umowę z Grupą Polsat Plus na 50 MW z farmy wiatrowej Przyrów, której właścicielami są Grupa Polsat Plus oraz ZE PAK - jedna z największych grup energetycznych, w których głównym udziałowcem jest również Zygmunt Solorz. To istotny krok w stronę dekarbonizacji polskiego systemu elektroenergetycznego i działalności Google Cloud w jego ramach. Obecne prognozy wskazują, że po uruchomieniu ta umowa zakupu energii (PPA) pomoże biurom i centrom danych Google w Polsce osiągnąć 80% bezemisyjnej energii w 2025 roku.

Dążenie do zeroemisyjności

Inne projekty obejmują farmy słoneczne (fotowoltaiczne) o łącznej docelowej mocy 340 MW. Docelowa moc zainstalowana zielonej energii wynosi 1000 MW. Według szacunków te działania pomogą zmniejszyć emisję CO2 w polskiej gospodarce o ponad 2 miliony ton rocznie. Ważnym elementem sektora czystej energii są również działania Grupy Polsat Plus związane z rozwojem gospodarki wodorowej w Polsce.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nawiązaliśmy współpracę z Grupą Polsat Plus, która pozwoli wspierać jej cele transformacji cyfrowej, a także, mówiąc szerzej, przejście Polski na lokalnie produkowaną, bezemisyjną energię elektryczną – powiedział Tara Brady, prezes Google Cloud w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

– Energia odnawialna w połączeniu z naszą platformą obliczeniową monitorującą emisję dwutlenku węgla pomaga nam prowadzić znacznie czystsze regiony chmurowe i własne biura – dodaje.

W parze z transformacją energetyczną idzie przejście holdingu na infrastrukturę chmurową. Jak informowaliśmy na INNPoland, oprócz oszczędzania energii elektrycznej na utrzymywaniu serwerów, korzystając z chmury, generujemy mniejszy ślad węglowy. Ważną rolę w tej transformacji odgrywają też takie technologie jak uczenie maszynowe i AI.

Czytaj także: https://innpoland.pl/200167,jak-wprowadzic-w-firmie-chmure-obliczeniowa-jaka-jest-oferta-google-cloud

Google dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto we wszystkich swoich operacjach. Jednym z założeń w ramach tego celu jest stałe działanie na podstawie energii bezemisyjnej. W ciągu ostatnich sześciu lat Google wyrównał 100 proc. swojego zapotrzebowania na energię elektryczną zakupami energii ze źródeł odnawialnych.

Migracja do chmury dla zrównoważonego wzrostu i innowacji

Grupa Polsat Plus migruje swoją lokalną infrastrukturę IT do Google Cloud. Ten ruch nie tylko zwiększy wydajność operacji Grupy Polsat Plus, ale także umożliwi szybsze innowacje w zespołach. Jednym z najważniejszych celów jest stworzenie kultury napędzanej danymi i zidentyfikowanie nowych obszarów wydajności w operacjach Grupy Polsat Plus. Proces migracji do Google Cloud będzie nadzorowany przez jedną z doświadczonych chmurowych spółek Grupy i wieloletniego partnera Google, Oktawave.

W ramach tego partnerstwa Grupa Polsat Plus planuje również zmodernizować swoje aplikacje i przenieść je do Google Cloud. Pomoże to zapewnić użytkownikom najlepszą możliwą obsługę klienta na podstawie danych, obniżyć koszty, łatwiej skalować działalność i wprowadzać innowacje na przyszłość. Aktualnie strategiczne obciążenia są przechowywane w różnych silosach danych, ale zostaną one skonsolidowane w chmurze, ułatwiając dostęp i analizę z różnych źródeł.

Ponadto, Grupa Polsat Plus w ramach strategicznej współpracy przeszkoli swój personel IT w zakresie najnowszych innowacji technologicznych Google Cloud, ze szczególnym uwzględnieniem ML (nauczania maszynowego) i AI. Pozwoli to firmie w pełni wykorzystać moc chmury obliczeniowej, uzyskać głębszy wgląd w dane i napędzać dalsze innowacje.

Wpływ na energię odnawialną

Aby pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju operacyjnego, Google zawiera długoterminowe umowy, na podstawie których jest dostarczana do sieci dodatkowa czysta energia. Dostawcy energii, tacy jak farmy wiatrowe i firmy zajmujące się energią słoneczną, mogą  dekarbonizować sieci energetyczne i umożliwiać dopasowanie energii elektrycznej zużywanej przez regiony chmury i biura Google do lokalnych, bezemisyjnych źródeł energii co godzinę.

– Jestem dumny, że wspólnie z Google Cloud udało nam się wypracować porozumienie, unikalne zarówno w Polsce, jak i w regionie. Będziemy dostarczać czystą i zieloną energię do Google Cloud z jednej z naszych farm wiatrowych, a dzięki rozwiązaniom chmurowym, które, co warto podkreślić, również oszczędzają energię, będziemy jeszcze szybciej rozwijać się w sferze technologicznej. Inwestycje w rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii są praktyczną realizacją naszej strategii ESG – mówi Piotr Żak, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus.

– Głównie za pośrednictwem Netii i Oktawave, które specjalizują się w oferowaniu rozwiązań chmurowych, chcielibyśmy również zaoferować rozwiązania oparte na Google Cloud, szczególnie klientom biznesowym naszej Grupy – dodaje Piotr Żak.

Google Cloud Summit Poland

Rozwiązania Google Cloud przyśpieszają zdolności organizacji do cyfrowej transformacji swojej działalności biznesu. Dostarcza rozwiązania klasy korporacyjnej przy użyciu najnowocześniejszych technologii oraz narzędzia wspierające ekspertów IT. 

O różnych rozwiązaniach infrastruktury chmury i użyciu technologii AI i nauczania maszynowego, mogliśmy przekonać się podczas wydarzenia Google Cloud Summit Poland. Na licznych panelach wypowiadali się eksperci od cyberbezpieczeństwa, machine learning i generatywnej sztucznej inteligencji. Mogliśmy zobaczyć, jak np. AI może pomóc w produkcji przemysłowej oraz przekonać się jak funkcjonuje cyberodporność ekosystemu Google.

To wydarzenia odbyło się po raz pierwszy w Polsce (w formie stacjonarnej) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/200227,google-cloud-summit-juz-26-pazdziernika-w-warszawie