Za chwile wejdą w życie ważne zmiany o spadkach. To musisz teraz wiedzieć o dziedziczeniu
Zmiany w prawie spadkowym zostały uchwalone 28 lipca. Zmiany obejmują m.in. zmniejszenie grupy spadkowej, co ma przekładać się też na skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych oraz możliwość zawieszenia terminu o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Zmiany w prawie spadkowym
Od 15 listopada nowelizacja zawęzi tzw. trzecią grupę spadkową. Zgodnie z ustaleniami, krąg spadkobiorców zostanie w niej ograniczony do dziadków spadkodawcy, rodzeństwa rodziców oraz ich zstępnych, czyli potomków.
Wyłącza to z dziedziczenia dalszą rodzinę, która według autorów przepisów często nie utrzymują relacji ze spadkobiercą. Dziedziczyć nie będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli cioteczne i stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia. Ma to na celu dostosowanie prawa spadkowego do istniejących wzorców relacji rodzinnych, jak informuje serwis money.pl.
Ma to wpływać bezpośrednio na skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych i przyśpieszyć obieg dokumentów. Przez to, że sąd nie musi poszukiwać dalszych krewnych i wzywać ich na rozprawę, kwestie dziedziczenia mają zostać rozstrzygane prędzej.
Wykluczenie z dziedziczenia
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że z listy spadkobierców zostaną usunięci ci, którzy "uporczywie uchylali się od wykonywania wobec spadkobiercy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową".
Zmiana zajdzie również w przepisach składania oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Ministerstwo Sprawiedliwości dodaje na swojej stronie, że spadkobierca na przyjęcie lub odrzucenie spadku będzie miał sześć miesięcy od dnia, w którym otrzymał informację o śmierci spadkodawcy. Zgodnie z projektem termin zostałby zawieszony, gdyby złożenie oświadczenia wymagało zezwolenia sądu opiekuńczego. W imieniu osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej zrobi to opiekun.
Rodzice uzyskają uprawnienie do odrzucenia spadku za dziecko bez zgody sądu, jeśli którykolwiek z rodziców wcześniej sam odrzucił spadek.
Dziedziczenie firmy przez dzieci
Jak pisaliśmy na INNPoland, w maju weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiły sukcesję w przedsiębiorstwach, dzięki ustawie o fundacji rodzinnej.
– Dzięki fundacji rodzinnej firmy rodzinne, nestorzy, sukcesorzy, doczekali się w ramach jednej instytucji kompleksowych rozwiązań prawnych, które dają możliwość wdrożenia projektu sukcesji – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Aleksiejuk, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.