Już nikt nie kupi za ciebie sprzętu na raty. Wszystko dzięki rewolucji w numerach PESEL
Każdy będzie mógł zastrzec numer PESEL
Oszuści nie mają skrupułów i bez wahania pozyskują nasze dane, aby zaciągać pożyczki czy kupować sprzęty na raty. Teraz ich nielegalne działania napotykają na poważną przeszkodę, ponieważ od 17 listopada 2023 r. każdy z nas będzie mógł zastrzec swój numer PESEL.
Wynika to z ustawy o ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości, która weszła w życie w lipcu 2023 r. Przepisy wskazują, że każda instytucja finansowa przed wykonaniem jakiekolwiek operacji, do której potrzebny jest PESEL musi sprawdzić, czy numer znajduje się w rejestrze zastrzeżonych numerów. Muszą to robić np. banki przed udzieleniem kredytu.
Poza tym weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL jest konieczna, jeśli wypłacamy gotówkę w banku, a jej wysokość przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli okaże się PESEL jest zastrzeżony, to wypłata będzie możliwa dopiero po upływie 12 godzin.
– Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu) – tłumaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, cytowany przez portal next.gazeta.pl.
Jak zastrzec PESEL? W mObywatelu trwa to kilka sekund
Numer PESEL ma prawo zastrzec każdy pełnoletni obywatel Polski. Można to zrobić online przez stronę obywatel.gov.pl lub przy pomocy aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe również w placówkach bankowych i pocztowych, a także w dowolnym urzędzie gminy.
Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatelu jest wyjątkowo proste i szybkie. Wystarczy tylko kliknąć w ikonę "Zastrzeż PESEL", po czym potwierdzić swój wybór. Po zakończeniu operacji mObywatel informuje, że po każdym cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL nie można korzystać z usługi przez 30 minut.
Na stronie rządowej czytamy, że nowa usługa "Zastrzeż PESEL" umożliwia nie tylko cofnięcie zastrzeżenia, lecz także ustawienie automatycznego zastrzeżenia, sprawdzenie historii weryfikacji numeru przez firmy i instytucje oraz podgląd historii zmian statusu naszego numeru.
mObywatel pomoże przedsiębiorcom zapłacić podatki
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to niejedyna nowa funkcja w mObywatelu. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w rządowej aplikacji pojawi się nowy moduł – mBiznes.
Z tej usługi będą mogły skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników. W mBiznes opłacą ZUS i podatki, a także będą mogły prowadzić korespondencję z urzędami. "To wszystko będzie możliwe bez wychodzenia z biura" – przekonywał Cieszyński we wpisie na platformie X (dawniej Twitter).
Wówczas wielu użytkowników zwracało uwagę w komentarzach, że "problemem jest wysokość pisowskiego haraczu, a nie sposób zapłaty". Tymczasem w 2024 r. składki ZUS będą jeszcze wyższe – przedsiębiorcy będą musieli oddać państwu prawie 1600 zł.