Biedronka stawia nowe maszyny. Skorzystasz i dostaniesz voucher na zakupy
Recyklomat w pierwszej Biedronce. Klienci otrzymają vouchery
Biedronka rozpoczęła testowanie automatycznego systemu przyjmowania pustych butelek. W tym celu postawiła nową maszynę – recyklomat, w pierwszej swojej placówce zlokalizowanej przy ul. Poznańskiej w Skórzewie (woj. wielkopolskie). Akcja trwa od 23 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r.
Jak podaje portal dlahandlu.pl, w tej maszynie klienci będą mogli umieszczać plastikowe butelki PET (o pojemności do 3 litrów) lub puszki aluminiowe (do 1 litra). Recyklomat nie przyjmuje butelek szklanych, a także butelek PET i puszek po olejach oraz po produktach mlecznych.
Poza tym, aby skorzystać z maszyny opakowania muszą dotyczyć tych napojów, które dystrybuuje Biedronka i nie mogą być zgniecione, uszkodzone ani zanieczyszczone. Do recyklomatu można włożyć wyłącznie opróżnienie butelki, które posiadają oryginalną etykietę producenta.
W ten sposób Biedronka chce zachęcić klientów do proekologicznej postawy i w zamian będzie wręczała vouchery. Każde oddane opakowanie to kupon o wartości 5 gr. W ramach jednego oddania można otrzymać voucher o maksymalnej wartości 50 zł. Jednorazowo w recyklomacie klient może umieścić 1000 sztuk. Co ważne, voucher można wykorzystać tylko w tym sklepie Biedronki, w którym został wydany.
Kolejna proekologiczna akcja Biedronki
Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, również w wakacje Biedronka prowadziła akcję "Wymień butelki na voucher", w ramach której zbierała nieużywane opakowania. Do 27 sierpnia 2023 r., ale tylko w piątki i weekendy, klienci mogli przynosić po sześć pustych opakowań po napojach.
Nie miało znaczenia, czy w środku była woda, sok czy alkohol. Pojemność również nie grała roli. Biedronka zbierała od klientów również te opakowania, które klienci kupili w innych sklepach. Za każde sześć sztuk klienci otrzymywali voucher o wartości 1 zł.
System kaucyjny w Polsce od 2025 r.
Akcje, które prowadzi Biedronka, przygotowują polskich konsumentów do rewolucji, która nadejdzie już za półtora roku. Od 1 stycznia 2023 r. zacznie bowiem obowiązywać system kaucyjny w Polsce.
Obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje (o pojemności do 3 litrów), a także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku (do 1,5 litra) oraz puszki metalowe (do 1 litra). Puste opakowania np. po wodzie, soku czy mleku będziemy oddawać do sklepów, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję, która wyniesie 50 gr.
Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, Polska jest opóźniona we wdrażaniu tego systemu – w innych państwach Europy funkcjonuje on od lat i cieszy się ogromną popularnością. Dobrym przykładem jest Litwa, która zbiera butelki od siedmiu lat, a już uzyskała imponującą stopę zwrotu rzędu aż 90 proc.