O tym świadczeniu pewnie nie słyszeliście. A można dostać prawie 1200 zł przez 3 lata
Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?
Renta szkoleniowa to świadczenie, które daje możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych w nowym zawodzie. Chodzi o sytuację, gdy dana osoba utraciła możliwość wykonywania pracy. Daje ona czas na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji, które pomogą w przebranżowieniu się.
O zasadności przyznania renty szkoleniowej decyduje lekarz orzecznik. Bierze pod uwagę nie tylko stan zdrowia ubezpieczonego, ale i jego fizyczne i psychiczne możliwości. Podczas pobierania renty szkoleniowej ubezpieczony jest kierowany przez ZUS do powiatowego urzędu pracy, który znajduje dla niego odpowiednie szkolenia i kursy.
Renta szkoleniowa może być wypłacana z dwóch źródeł:
- ze środków ubezpieczenia rentowego, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem ciężkiej choroby lub wypadku poza miejscem pracy ubezpieczonego;
- ze środków ubezpieczenia wypadkowego, gdy brak możliwości wykonywania zawodu przez poszkodowanego jest skutkiem wypadku w pracy, w drodze do lub z miejsca zatrudnienia lub chorobą zawodową.
Rzućmy okiem na definicje. Osoby ubiegające się o świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS to osoby niezdolne do pracy, posiadające wymagany okres składkowy i nieskładkowy.
Z kolei jako niezdolną do pracy określa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, nawet po przekwalifikowaniu.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi odpowiednio:
- 1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Co to jest niepełny okres składkowy i nieskładkowy?
Nieosiąganie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych nie zawsze jest równoznaczne z brakiem możliwości starania się o rentę szkoleniową.
Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie była zgłoszona do ubezpieczenia:
- przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu nauki w szkole (podstawowej, ponadgimnazjalnej, wyższej) oraz
- do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała okresy składkowe, wtedy warunek posiadanego stażu pracy uważa się za spełniony.
Kiedy okres składkowy i nieskładkowy nie obowiązuje?
Przyznawanie renty szkoleniowej odbywa się niezależnie od warunku osiągania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w sytuacji, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem:
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- wypadku przy pracy,
- choroby zawodowej.
Wysokość renty szkoleniowej
Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy i wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty. Obecnie jest to 1191,33 zł miesięcznie.
W przypadku niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renta wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.
Jak długo można pobierać rentę szkoleniową?
Wniosek o rentę składa się do ZUS nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Decyzja jest wydawana w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Po otrzymaniu decyzji, ubezpieczony kierowany jest do powiatowego urzędu pracy, który przedstawia oferty kursów i szkoleń służących przekwalifikowaniu zawodowemu. W czasie nabywania nowych umiejętności takiej osobie przysługuje renta szkoleniowa, która początkowo przyznawana jest na 6 miesięcy. Dopiero na podstawie wniosku starosty okres ten może ulec:
- wydłużeniu o kolejne 30 miesięcy niezbędne do uzyskania nowych kwalifikacji lub
- skróceniu, jeśli starosta nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego, osoba pobierająca rentę nie rokuje odzyskaniem zdolności do pracy lub nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.