Jak szybko odzyskać pieniądze od fiskusa? O tym pamiętaj przy rozliczaniu PIT-a
W przypadku części podatników rozliczenie PIT może się wiązać z koniecznością dopłaty podatku. Takie osoby zwyczajowo czekają ze złożeniem dokumentów do ostatniej chwili. Nic w tym zaskakującego: im dłużej mamy pieniądze w portfelu, tym dłużej pracują dla nas. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy.
W takiej sytuacji rozliczając się później, de facto zyskujemy. To skutek inflacji: pieniądz w czasie traci na wartości. Późniejsza dopłata jest więc relatywnie niższa, mimo że wpłacamy tę samą sumę pieniędzy.
Odwrotnie jest w przypadku, gdy czekamy na zwrot podatku. Żeby szybko – a więc opłacalnie – odzyskać swoje nadpłacone pieniądze, trzeba wykazać inicjatywę. Co prawda system informatyczny Ministerstwa Finansów automatycznie rozliczy nam podatek, ale nie uwzględni ulg. Musimy zrobić to sami.
Na dodatek fiskus sam rozlicza podatek w ostatnim możliwym terminie. PIT można rozliczyć papierowo lub elektronicznie. Rozliczenie elektroniczne w praktyce przyspiesza zwrot.
Zwrot nadpłaty PIT następuje w terminie:
- trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania – jeśli złożono PIT papierowy,
- 45 dni od dnia złożenia zeznania – jeśli złożono PIT w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.
Deklaracja PIT – najważniejsze ulgi
Podczas wypełniania deklaracji PIT, staraj się dokładnie udokumentować swoje wydatki i przemyśl, które ulgi są dla ciebie dostępne. Pamiętaj, że korzystając z ulg podatkowych, możesz maksymalnie zminimalizować swoje zobowiązania podatkowe i cieszyć się większym zwrotem z podatku.
Oto lista najważniejszych ulg, z których można skorzystać przy okazji wypełniania deklaracji PIT. W wachlarzu możliwości znajdziemy m.in.:
- Ulgę pracowniczą na dzieci (ulga prorodzinna),
- Ulgę abolicyjną dla młodych przedsiębiorców,
- Ulgę na internet i telewizję,
- Ulgę na darowizny na cele organizacji pożytku publicznego.
Od kiedy rozliczysz PIT?
Za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT możemy składać wypełnione zeznanie podatkowe od 15 lutego 2024 roku. Póki nie umożliwia tego Ministerstwo Finansów, nie możemy jeszcze rozliczać się z podatków. Ale im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot.
Nawet jeśli nasze zeznanie podatkowe wyślemy szybciej pocztą, niż przez stronę rządową, termin zwrotu i tak będzie liczony od 15 lutego 2024 roku lub dnia złożenia elektronicznej deklaracji (jeśli nastąpiło to później).
Rozliczenie PIT za rok 2023 będzie możliwe do 30 kwietnia 2024. To daje podatnikom wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie i ewentualną korektę zeznania, a także na dokonanie wyboru preferowanej formy rozliczenia.
Usługa Twój e-PIT dostępna jest w e-Urzędzie Skarbowym na platformie podatki.gov.pl. Po zalogowaniu się na platformie podatnicy mogą przejrzeć, sprawdzić i ewentualnie skorygować swoje zeznania podatkowe, a następnie je zatwierdzić.
W tym roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że poszerzy obsługę e-PIT. W 2024 roku deklarację podatkową elektronicznie złożą także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.
Dodatkowo proces korzystania z samej usługi ma być bardziej intuicyjny, wygodniejszy i wyposażony w pomocne dla podatnika funkcje, takie jak przypominanie, czy rachunek bankowy podany do zwrotu z podatku jest nadal aktualny.