Co z obniżką składki zdrowotnej dla przedsiębiorców? Podano, jaka ma być decyzja Tuska

Sebastian Luc-Lepianka
29 lutego 2024, 10:24 • 1 minuta czytania
Jedną z kluczowych obietnic w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej było obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Jak podaje portal money.pl w rozmowie z dyrektorem Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan, ta nie zostanie zrealizowana, a wielu przedsiębiorców pozostanie na zasadach, które określają jako niesprawiedliwe. Rząd ma jednak inną propozycję.
Składki zdrowotne bez zmian. Fot. Filip Naumienko/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W 2022 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął kontrowersyjną decyzję wprowadzenia rewolucji podatkowej, czyli Polskiego Ładu. Skomplikowali oni życie przedsiębiorców poprzez zmiany zasad dotyczących składki zdrowotnej. Donald Tusk obiecywał, że powróci do starego systemu… a teraz okazuje się, że nie jest w stanie się wywiązać z obietnicy, z powodu deficytu budżetowego państwa. Taką informację podaje portal money.pl


Jak liczona jest składka zdrowotna?

KO zaproponowała powrót do starego systemu na zasadach ryczałtowych. Był to 34 punkt na ich liście "100 konkretów na 100 dni rządów". Rząd Donalda Tuska nie ma jednak budżetu na kolejną rewolucję podatkową.

Jak tłumaczy Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan, poprzedni rząd wycofał dotację do NFZ z budżetu państwa, więc powrót do dawnych zasad rozliczania składki mógł oznaczać brak 10 mln zł na finansowanie ochrony zdrowia.

Polski Ład zlikwidował możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku i wprowadził obliczanie jej jako 9 proc. dochodu przedsiębiorców i 4,9 proc. dla tzw. "liniowców". 

Więc zamiast jednolitego sposobu obliczania składki zdrowotnej, obecne przepisy podatkowe sprawiają, że im wyższy dochód przedsiębiorcy, tym większą kwotę na nie przeznacza. Brak możliwości odliczenia jej od podatku sprawia, że przedsiębiorcy są pozbawieni możliwości obniżenia swojego zobowiązania podatkowego. Zdaniem wielu jest to ogromne obciążenie dla przedsiębiorców.

Co proponuje rząd?

Na obecną chwilę obecny rząd proponuje uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej, czyli opłaty w stałej, miesięcznej kwocie. Druga propozycja zakłada, że składka płacona będzie od przychodu lub dochodu, a decydować będzie o tym sam przedsiębiorca.

Nie należy jednak oczekiwać, że te zmiany pojawią się prędko. Jak podaje serwis money.pl, najprawdopodobniej wejdą życie dopiero w 2025 roku.

Co z wakacjami od ZUS?

W styczniu do konsultacji trafił projekt regulacji dotyczący zwolnienia z opłacania składek ZUS, który przewiduje wprowadzenie tzw. "Wakacji od ZUS". Zgodnie z informacjami przekazanymi przez gazetę, nowe przepisy mają na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców, pozwalając im raz w roku ubiegać się o miesięczną ulgę w opłacaniu składek, które w tym czasie miałby pokryć budżet państwa.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203942,wakacje-od-zus-miesieczne-zwolnienie-z-oplacania-skladek-na-ubezpieczenie