Rząd przekonuje, że prace nad wakacjami kredytowymi nie ustają. Kiedy poznamy szczegóły?
Jak pisaliśmy na INNPoland, już 20 lutego miały pojawić się konkrety wobec nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. Na antenie radiowej Jedynki minister Andrzej Domański przekazał, że został poproszony w czasie posiedzenia Rady Ministrów o dodatkowe informacje. Mówiło się, że projekt może zostać zamrożony. Ministerstwo zapewnia teraz, że ujrzymy go już "wkrótce".
Co będzie z wakacjami kredytowymi?
"Resort finansów kontynuuje prace nad projektem ustawy - obecnie kończymy analizy. Wkrótce przedstawiony zostanie projekt ustawy podczas posiedzenia Rady Ministrów. Naszą intencją jest zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców, w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych" – czytamy na Business Insider wiadomość od Ministerstwa Finansów.
Nowelizacja przepisów była już kilkukrotnie opóźniana. W pierwotnym planie miała działać od marca, potem od kwietnia. Byliśmy zapewniani, że sejmowa większość poparła przedłużenie wakacji kredytowych, a obecnie położenie projektu stało się niepewne.
– Zostałem poproszony o dodatkowe scenariusze, dodatkowe informacje, w związku z pytaniami o pewne implikacje konkretnych rozwiązań dla gospodarki – przekazał minister finansów na antenie radiowej Jedynki, informując o przesunięciu.
Szczegóły projektu wakacji kredytowych
Nowa polityka resortu finansów zakłada ostrożniejsze działania. Mając w pamięci kontrowersje wprowadzone przez "Polski Ład" chcą, aby nowe zmiany dotyczące finansów Polaków przebiegały w przewidywalny sposób.
Próg skorzystania z wakacji kredytowych został ustanowiony na poziomie 1,2 mln zł. Taką propozycję Domański zawarł w piśmie kierującym projekt ustawy o wakacjach kredytowych na posiedzenie rządu.
Dotychczasowa propozycja oferowała, aby "zawieszenie przysługiwało w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale".