Ustawodawcy źle zaprojektowali przepisy? Nagrody olimpijczyków mogą być zagrożone
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdzi, że nagrody pieniężne dla olimpijczyków są zwolnione z podatku dochodowego. Nie dotyczy to natomiast nagród rzeczowych. O wszystkim przesądziło jedno słowo, które znajduje się w ustawie o PIT.
Złożoną strukturę przepisów podatkowych przeanalizowała Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w firmie Grant Thornton. W swoim artykule stwierdziła, że ustawodawcy chcieli zwolnić od podatku dochodowego przychody medalistów igrzysk z tytułu wszystkich nagród – zarówno pieniężnych, jak i rzeczowych, ale jedno słowo to uniemożliwiło.
Krajowa Informacja Skarbowa uważa, że zwolnienie z podatku nie dotyczy wszystkich nagród
Małgorzata Samborska w swoim artykule pt. "Jakie podatki zapłacą medaliści. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024" wskazała, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2023 r., sygn.: 0115-KDIT2.4011.451.2023.2.ŁS, dotyczącej Członków Polskiej Reprezentacji, którzy zdobędą medal na Igrzyskach, stwierdził, że zwolnienie z opodatkowania może objąć jedynie nagrody pieniężne.
O negatywnej dla olimpijczyków interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej przesądziło jedno słowo. Dyrektor KIS stwierdził, że zwolnienie podatkowe dotyczy tylko nagród pieniężnych, ponieważ ustawodawca zastosował pojęcie "wypłacane" w kontekście nagród, które trzeba odnosić do świadczeń i należności pieniężnych.
Ustawodawca użył złego słowa i skomplikował przepisy
Małgorzata Samborska tłumaczy, że właśnie ze względu na użycie słowa "wypłacane" ustawodawca wykluczył ze zwolnienia od podatku PIT nagrody w postaci rzeczowej. Jak wskazała doradczyni podatkowa w firmie Grant Thronton, gdyby ustawodawca miał inny zamiar, to stworzyłby takie przepisy, w których posłużyłby się sformułowaniem "nagrody otrzymane od (…)".
I o ile faktycznie z literalnego punktu widzenia Dyrektor KIS ma rację, to pozostaje to w sprzeczności z logiką i wykładnią celowościową. Ustawodawca zapewne zwyczajnie nie pomyślał o nagrodach rzeczowych, formułując przepis. Trudno sobie wyobrazić, że jest to działanie celowe.
Samborska zwróciła także uwagę, że ten problem może być w pewien sposób rozwiązany. To dlatego, że w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z listopada zawarto pewne sformułowanie. Odnosi się do tego, że z olimpijczykami, którzy wywalczą medal w Paryżu, zostaną zawarte "stosowne porozumienia regulujące zasady i warunki przyznawania nagród".
Olimpijczycy mogą skorzystać jeszcze z ulgi podatkowej. Konieczne jest podpisanie specjalnych umów
Doradczyni podatkowa w firmie Grant Thornton wyjaśniła, że w przypadku nagród rzeczowych częstą praktyką jest ich tzw. ubruttowienie. Polega to na tym, że jest fundowana dodatkowa nagroda pieniężna w takiej kwocie, która umożliwia pokrycie podatku należnego od fiskusa.
Jest też inne rozwiązanie, o którym poinformował money.pl. W odpowiedzi na wystosowane przez portal pytania, firma Profbud – sponsorująca PKOI, która ufundowała mieszkania dla olimpijczyków, sama zapłaci podatek od darowizny. PKOI nie poinformował jeszcze czy zawarł z zawodnikami specjalne porozumienia dotyczące opodatkowania.