Polska walczy z cyberprzestępcami. Są nowe funkcje w aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel jest praktycznym oprogramowaniem, które wydaje Ministerstwo Cyfryzacji. Zapewnia dostęp do usług urzędowych w cyfrowym formacie, a także elektronicznej wersji dokumentów m.in. dowodu osobistego, czy legitymacji emeryta lub studenta.
W dniu 14 sierpnia 2024 roku NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa opublikowała informacje na temat nowych funkcji aplikacji mObywatel. Za sprawą dodanych opcji, użytkownicy będą mogli zgłaszać incydenty do CERT Polska. Oczywiście usługa jest całkowicie bezpłatna, a do tego bardzo intuicyjna.
Teraz za pośrednictwem mObywatela można zgłaszać cyber-zagrożenia
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa poinformowała, że od 14 sierpnia aplikacja mObywatel będzie kolejnym kanałem, który można wykorzystać, żeby zgłosić zespołowi CERT Polska (działającemu w NASK) podejrzane zjawiska w sieci, na przykład fałszywe maile, strony, czy odebrane smsy.
Sebastian Kondraszuk, który kieruje pracami CERT Polska, podkreślił w komunikacie NASK, że uruchomiono taką możliwość ze względu na konieczność wyjścia naprzeciw oczekiwaniom oraz potrzebom obywateli.
Dzięki nowym funkcją praca CERT Polska będzie skuteczniejsza
Do stworzenia kolejnych rozwiązań z zakresu cyber-bezpieczeństwa zachęcił sukces numeru 8080. Od 16 kwietnia 2024 roku można przesyłać na niego podejrzane wiadomości sms, które są później weryfikowane przez CERT Polska i w razie wykrycia nieprawidłowości, podejmują oni interwencję.
Zdaniem Sebastiana Kondraszuka aplikacja mObywatel wraz z dodanymi funkcjami będzie kolejnym sposobem, umożliwiającym przesłanie informacji do CERT Polska. Kierownik prac organizacji stwierdził, że każde zgłoszenie jest cenne, bo dzięki temu umożliwia CERT Polska skutecznie chronić użytkowników.
Jak informuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, za pośrednictwem aplikacji mObywatel będzie można także otrzymywać powiadomienia dotyczące najpoważniejszych zagrożeń wymierzonych w obywateli. Kierownik prac CERT Polska podkreślił również, że akurat tę opcję trzeba włączyć samodzielnie.
Aplikacja mObywatel będzie rozwijana pod kątem informacji o cyber-niebezpieczeństwach
Sebastian Kondraszuk zachęcił do tego, "żeby korzystać z ostrzeżeń CERT Polska w ramach usługi Bezpiecznie w sieci". Jego zdaniem pomoże to znacząco podnieść indywidualny poziom świadomości dotyczący zagrożeń i w efekcie bezpieczeństwa.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w swoich aktualnościach poinformowała również, że docelowo w aplikacji mObywatel mają znaleźć się również krótkie teksty poradnikowe, dotyczące najpowszechniejszych zagrożeń, a także zawierające rady, jak można uniknąć cyber-niebezpieczeństw.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207788,nie-musisz-juz-czekac-przy-kasach-samoobslugowych-zmiany-w-biedronce