eSky robi tak po raz pierwszy i kupuje legendę. Na tym zyskają pasażerowie

Sebastian Luc-Lepianka
07 września 2024, 07:54 • 1 minuta czytania
W środę 4 września grupa eSky podpisała umowę, na mocy której nabyli najstarsze biuro podróży na świecie – firmę Thomas Cook. Doświadczony touroperator pomoże w dalszym rozwoju eSky, które transformuje się w coś dużo większego niż tylko dystrybutora biletów lotniczych. Szykuje się atrakcyjna dla podróżnych oferta, konkurencyjna dla typowych biur podróży.
Grupa eSky przejmuje Thomas Cook. Fot. Costas Metaxakis/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Historia przypomina trochę mityczną opowieść o feniksie – Thomas Cook (TC) to prawdziwie legendarna firma z 180-latami działalności, która po kryzysie i próbie wyjścia z niego dostaje szanse na rozwinięcie skrzydeł, umocnienie swojej pozycji w Wielkiej Brytanii i wyjścia na inne rynki. W drugą stronę wspomoże eSky w rozwoju oferty ponad loty – noclegi, pakiety city break i wakacyjne wyjazdy. Byliśmy na konferencji zwołanej dzień po podpisaniu umowy, aby poznać detale.


eSky kupuje Thomas Cook

Platforma podróży eSky działa obecnie w ponad 50 krajach w Europie, Amerykach oraz w Afryce. Od 2022 roku weszła w segment pakietów dynamicznych, czyli produktów łączących loty i hotele w jednej rezerwacji. Teraz przejmuje dużą markę, aby w przyszłości poszerzyć swój repertuar o wycieczki zorganizowane.

Wydaje się to naturalnym krokiem. Od trzech lat po pandemii działają z ofertami konkurencyjnymi dla biur podróży, oferując pakiety lotu z hotelem. 

– Niczym nie różni się to od tego, co oferują touroperatorzy – powiedział na konferencji Łukasz Habaj, CEO eSky.

Jest to o tyle wygodniejsze dla podróżnych, że w przeciwieństwie do organizowania ich sobie samemu, gdy coś stanie się z lotem, nie tracimy na wynajmie hotelu. A w rozumieniu prawa działa jak wycieczka zorganizowana. Dzięki akwizycji firmy TC grupa eSky ma ambicje stać się samemu wirtualnym biurem podróży i jeszcze za rok przekroczyć 1 mld zł ze sprzedaży pakietów turystycznych na własnej platformie.

– Akwizycja Thomasa Cooka jest elementem strategii buy&build budującej wartość i wpisuje się w długoterminowy cel eSky: rozwijania segmentu pakietów dynamicznych oraz ekspansji zagranicznej – mówi Michał Górecki, Senior Investment Partner MCI Capital, udziałowca większościowego eSky.

Oferta hotelowa pokrywa się częściowo w obu spółkach, co oznacza, że poprawi się konkurencyjność oferty i przełoży się na niższe ceny. Biuro podróży przede wszystkim specjalizuje się w wycieczkach do Grecji, Wysp Kanaryjskich i Turcji.

Thomas Cook jest marką przede wszystkim silną w Wielkiej Brytanii i tam nie zniknie – co więcej, eSky do końca września przestanie oferować w tym kraju bilety jako niezależny produkt. Sprzedaż przekierowując na TC, gdzie pojawią się też oferowane przez platformę elastyczne pakiety.

Szczegóły akwizycji Thomas Cook

Umowa między Grupą eSky a funduszem Fosun Tourism Group dotyczy przejęcia marki Thomas Cook z wyjątkiem jej działalności w Chinach i Indiach. Biuro podróży pozostanie spółką zależną. Cena transakcji nie została ujawniona, a krążąca w sieci kwota 40 mld dolarów ma nie być prawdziwa i oddawać wszystkich niuansów. Pod pytaniami mediów zakup nazwano "atrakcyjnym". 

Szeregi grupy eSky zasili ok. 80 pracowników zza granicy, po raz pierwszy w historii grupy. Jak to ujęli jej przedstawiciele – jest to duże wyzwanie w kwestii organizacji pracy. Z tego tytułu nie planują w najbliższym czasie kolejnej ekspansji i akwizycji, ale nie wykluczają niczego, jeśli obecne plany zadziałają zgodnie z oczekiwaniami. Już to otwiera grupie eSky drzwi do innych rynków z regionu Europy Zachodniej.

Chwilowo nie ma również planów, aby TC wznowiło działalność w Polsce, ale nie jest to wykluczone w przyszłości.

– Przejęcie brytyjskiego biura podróży przyniesie korzyści klientom z rynków, na których działa obecnie Thomas Cook, jak również wesprze naszą działalność na lokalnych rynkach w naszym regionie. Tu duży nacisk położymy na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz produktów, przy czym szczególną uwagę zwrócimy na rozwój w pakietach dynamicznych wyjaśnia Łukasz Habaj.

Finalizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia warunków brytyjskiego Civil Aviation Authority, a ten proces może potrwać 3-4 tygodnie.

Co to jest biuro podróży Thomas Cook?

Jeśli ktoś nie kojarzy tej marki (u nas ich logo widniało na Neckerman Podróże), warto przypomnieć jej historię, szczególnie że ostatnie kilka lat było dla niej wymagających.

W 1841 roku Thomas Cook zorganizował pierwszą wycieczkę objazdową dla 500 osób – 35-kilometrowy wypad z Leicester do Loughborough. Ludzie mogli przeżyć przejazd pociągiem parowym, wciąż nowinką, w ramach pakietu turystycznego. Dało to, wybaczcie żart, parę Cookowi, aby przez kolejne 33 lata zabierać turystów za kanał La Manche, do Francji, Szwajcarii i Włoch, a potem na resztę świata. W tym na 222 dni dookoła globu. Wymyślił też przodka voucherów, czyli bony podróżne.

Firma stała się jednym z największych biur podróży na świecie i niestety, upadła z dużym hukiem w 2019 roku z powodu pandemii COVID 19. W tym samym roku udało jej się jednak wznowić działalność dzięki chińskiemu inwestorowi Fosun Tourism Group. Nowy obraz firmy zaczął iść bardziej w nowoczesne technologie, jak apki i możliwość samodzielnego tworzenia wakacyjnych pakietów – co jak widać idealnie pasuje pod profil eSky.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207869,czym-sa-wakacje-last-minute-jak-zlapac-korzystna-oferte-wakacyjna