Zatrudniał miliony, prowadził interesy na całym świecie. Ratan Tata nie żyje
"Z głębokim poczuciem straty żegnamy pana Ratana Navala Tatę, naprawdę niezwykłego przywódcę, którego niezmierzony wkład ukształtował nie tylko Tata Group, ale także samą strukturę naszego narodu" – przekazano w środowym oświadczeniu 9 października. Zmarły był prezesem Tata Group, największego indyjskiego konglomeratu przemysłowego, działającego w ponad 100 krajach świata.
Śmierć Ratana Taty
Śmierć przedsiębiorcy skomentował premier Indii, Narendra Modi.
– Shri [zwrot grzecznościowy, dop. red] Ratan Tata Ji był wizjonerem i liderem, współczującą duszą i wyjątkową ludzką istotą. Stabilnie przewodził jednemu z najstarszych i najbardziej prestiżowych domów biznesowych w Indiach – tak indyjski premier pożegnał zmarłego prezesa na X. Dodał, że wkład Ratana sięgał dalej niż salę zarządu. Polityk podkreślił skromność i dobroczynność przedsiębiorcy.
Ratan Tata przeszedł na emeryturę ze stanowiska prezesa grupy w 2012 r., a przed śmiercią był emerytowanym prezesem holdingu Tata Sons. Od czasu rezygnacji z codziennych obowiązków biznesmen całkowicie poświęcił się poprawie losu wielu bezdomnych zwierząt w Indiach.
W czwartek 10 października jego ciało wystawiono publicznie na trawnikach Narodowego Centrum Sztuk Scenicznych (NCPA) w Mumbaju, gdzie ludzie składają zmarłemu wyrazy szacunku.
Kim był Ratan Tata?
Urodził się w 1937 roku w rodzinie Parsów, etnoreligijnej grupy pochodzenia perskiego w Indiach, wyznającej religię zoroastryjską. Tata ukończył Cornell University, gdzie studiował architekturę i inżynierię budowlaną.
Powrócił do Indii w 1962 r. i dołączył do rodzinnej firmy założonej przez jego pradziadka w 1868 r. Od tego momentu stał się pionierem w kilku gałęziach indyjskiego biznesu – odpowiadał za pierwszą w Indiach hutę stali, luksusowy hotel i pierwszą krajową linię lotniczą.
Ratan Tata został przewodniczącym Tata Group w 1991 roku, akurat w czasie reform gospodarczych w Indiach, w tym dewaluacji rupii i otworzenia narodowej gospodarki na świat. On również podążył w kierunku ekspansji międzynarodowej.
Co to jest Tata Group?
Tata Group z centralą w Mumbaju posiada pod sobą 29 spółek z łącznym kapitałem 403 miliardów dolarów, czyli ok. 1 bilion 583 mld złotych (stan na 20 sierpnia 2024 roku). Swoje produkty i usługi oferuje w ponad 150 krajach, a w 100 prowadzi operacje.
W 2000 roku grupa przejęła brytyjską firmę Tetley, właściciela jednej z największych światowych marek herbat, za 432 miliony dolarów. Siedem lat później Tata Steel zwyciężyła w wartej 12,1 miliarda dolarów bitwie o kontrolę nad Corusem, brytyjskim koncernem stalowym.
Jednym ze słynnych przejęć Tata Group jest nabycie praw do Jaguara i Land Rovera. W czerwcu 2008 roku w Gaydon (UK), Lewis Booth (Ford), David Smith (JLR) i Ratan Tata podpisali umowę. Indyjski koncern Tata nabył od Ford Motor Company prawa do marek Jaguar i Land Rover za kwotę 2,3 miliarda dolarów.
– Patrzymy w przyszłość, by rozszerzyć nasze wsparcie dla zespołu Jaguar Land Rover – powiedział o zakupie Ratan Tata.
Transakcja wzbudzała liczne emocje, a jednak Jaguar i Land Rover przetrwał i dziś znajduje się w znacznie lepszej kondycji, niż przed dekadą. Mimo obaw indyjski kapitał okazał się zbawiennym rozwiązaniem dla obydwu nobliwych, brytyjskich marek.